Żywienie świnek morskich

Jednymi z najpopularniejszych, udomowionych gryzoni bez wątpienia są świnki morskie. Zanim jednak postanowimy przygarnąć pod swój dach jedną z nich, kupimy klatkę i różnego rodzaju akcesoria, powinniśmy wiedzieć, że są to niewielkie i delikatne zwierzątka. Wbrew pozorom, opieka nad nimi wymaga zaangażowania. Oczywiście, nie musimy wychodzić z nimi na spacery i poświęcać im aż tyle czasu, co np. psom, jednak wciąż, to niemała odpowiedzialność. Przede wszystkim, należy pamiętać, że w zdecydowanej mierze ich zdrowie i samopoczucie warunkuje dieta. Świnki morskie nie tylko nie mogą jeść wszystkiego, ale jak się okazuje, również wielu produktów, których nie podejrzewalibyśmy o to, że mogą im zaszkodzić. Wobec tego, przeanalizujmy właśnie kwestię żywienia świnek morskich, w tym poszczególne produkty. Czym karmić świnki morskie, a czego nie mogą jeść świnki morskie?

Dieta świnki morskiej

Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że żywienie świnek morskich jest kluczowe dla dobrego ich zdrowia i samopoczucia. Dieta świnki morskiej powinna więc być odpowiednio zbilansowana. Każdy, kto przynosi do swojego domu tego niewielkiego, delikatnego gryzonia z jednej strony musi wiedzieć czym karmić świnki morskie, z drugiej mieć świadomość czego nie mogą jeść świnki morskie, by żyły długo i szczęśliwie.

Czym karmić świnki morskie?

Żywienie świnek morskich w głównej mierze powinno bazować na produktach roślinnych. Zatem, konkretnie czym karmić świnki morskie? Otóż to, co świnki morskie lubią najbardziej, co jest dla nich najzdrowsze to sianko i różnego rodzaju zielenina. Nie może to być jednak byle jako sianko. Podstawą dobrze zbilansowanej diety świnki morskiej powinno być świeże, pachnące, zielone sianko. Takie sianko wspomaga procesy trawienne, a także umożliwia ścieranie zębów. Natomiast suche, pożółkłe i co najgorsze – zakurzone mogłoby poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Poza tym, warto podawać świnkom morskim natkę pietruszki i marchewki, liście kalafiora i brukselki. W końcu, należy zadbać o to, by gryzoń miał zawsze dostęp do świeżej wody. A czego nie mogą jeść świnki morskie (poza złej jakości sianem)?

Czego nie mogą jeść świnki morskie?

Wiemy już, czym karmić świnki morskie. Okazuje się jednak, że żywienie świnek morskich to wcale nie tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Wiele produktów może bowiem zaszkodzić tym gryzoniom. Czego nie mogą jeść świnki morskie? W tym przypadku na liście produktów zakazanych znajdują się: ziemniaki, rabarbar, winogrona, banany, liście sałaty i kapusty, mięso i nabiał. Wobec tego, najlepiej ich unikać, a nawet całkiem wykluczyć z diety świnki morskiej.