Zapalenie spojówek u psa

Tak samo, jak nas, ludzi, również naszych czworonożnych pupilów dosięgają różnego rodzaju choroby, w tym choroby oczu. Jedną z najpowszechniejszych i niestety pociągających za sobą spore ryzyko, zwłaszcza jeśli nie wdrożymy odpowiedniego leczenia jest zapalenie spojówek u psa. Po czym poznać zapalenie spojówek u psa? Objawy tej choroby na szczęście są dość konkretne i nie sposób ich przeoczyć. Wywołują ją też określone czynniki. Co powoduje czerwone oczy u psa? Przyczyny i objawy wraz z krótkim poradnikiem jak leczyć zapalenie spojówek u psa prezentujemy poniżej.

Zapalenie spojówek u psa – objawy

Zapalenie spojówek u psa niestety bywa przykre w skutkach. Stąd też, tak ważne, aby znać przyczyny zapalenia spojówek u psa, objawy, a także sposoby leczenia. Jeśli w porę rozpoznamy schorzenie, nasz czworonożnym przyjaciel prawdopodobnie wyjdzie z niego bez szwanku. A zatem, po czym poznać zapalenie spojówek u psa? Objawy typowe dla tej choroby oczu to: przekrwione spojówki, a więc wyraźne ich zaczerwienienie, nadmierne łzawienie, obrzęk spojówki, wypływająca z oka ropa, mrużenie oczu, zapadnięcie się gałki ocznej, spastyczny skurcz powiek, wysunięcie się trzeciej powieki, grudki na tylnej powierzchni trzeciej powieki, a także często pocieranie o oczy łapą lub innymi przedmiotami. Każdy z wymienionych objawów powinien nas zaniepokoić, ponieważ jest wyraźnym znakiem prawdopodobnego zapalenia spojówek u psa. Co natomiast powoduje czerwone oczy u psa? Przyczyn (dotychczas potwierdzonych) jest co najmniej kilka.

Czerwone oczy u psa – przyczyny

Nie da się ukryć, że zapalenie spojówek u psa to choroba, której finał może być bardzo różny. Najważniejsze to działać szybko, potrafić dostrzegać i rozpoznać pierwsze objawy. Tak samo, warto wiedzieć co powoduje czerwone oczy u psa. Przyczyny tego schorzenia bywają bardzo różne. Zaliczamy do nich: podrażnienie czynnikami chemicznymi (np. dymem, oparami z chemikaliów, maściami), alergię, ciała obce obecne w oku (np. kurz, rosnąca nieprawidłowo rzęsa, fragment jakiegoś przedmiotu), wirusy (np. wirus nosówki), bakterie (gronkowce, paciorkowce) i pasożyty, które jednak rzadko występują w Polsce. A zatem, jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Przyczyny zapalenia spojówek u psa, objawy, a także ryzyko, jakie niesie za sobą ta choroba nie pozostawiają żadnych złudzeń – należy działać tak szybko, jak to tylko możliwe. Na szali jest zdrowie i zachowanie dobrego wzroku naszych czworonożnych przyjaciół. Wobec tego, jak leczyć zapalenie spojówek u psa? Na pewno należy czym prędzej udać się do weterynarza, który potwierdzi nasze podejrzenia (lub stwierdzi, że mamy do czynienia z innym schorzeniem) oraz wdroży odpowiednie leczenie. Bardzo ważne jest jednak uprzednie ustalenie konkretnej przyczyny. W zależności od tego, co wywołało zapalenie spojówek u psa lekarz albo zaleci antybiotykoterapię (infekcja bakteryjna), usunie drażniące ciało obce, nakaże unikanie ekspozycji na uczulający psa alergen lub też, jeśli nie będzie innego wyjścia z sytuacji – przeprowadzi operację.