Zapalenie dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa

Jednymi z najgorszych, bo wywołujących silny dyskomfort, a nierzadko wręcz ból, który ciężko znieść są schorzenia uszu i zębów. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko nas, ludzi. Okazuje się, że podobnie jest w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół – psów. Choroby dziąseł u psów, na czele z zapalenie dziąseł, u psa powodują wiele przykrych dolegliwości. I niestety, są dość powszechne – wystarczy, że zaniedbamy higienę psiego pyska. Wobec tego, jakie są choroby dziąseł u psów? Jak objawia się stan zapalny dziąseł u psa? Jak poradzić sobie z zapaleniem dziąseł u psa? Czym leczyć chore dziąsła? Czy wizyta u weterynarza jest konieczna?

 

Choroby dziąseł u psów

Dbanie o higienę psa, w tym regularne czyszczenie zębów psa jest ogromnie ważne. Istnieje bowiem szereg chorób dziąseł u psów, których konsekwencje mogą być bardzo poważne, nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia zwierzęcia. Choroby dziąseł u psów dzielą się na trzy stadia, a mianowicie zapalenie dziąseł u psa, zapalenie przyzębia i paradontozę. Podstawową ich przyczyną zwykle jest nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, czyli niedostateczne czyszczenie zębów psa. Warto przy tym pamiętać, że choroby dziąseł u psów występują zwłaszcza u tych, z nich, które mają małe szczęki, a przy tym dość duże zęby, czyli u tzw. ras małych, np. jamników, pekińczyków, yorków, chihuahua. Jakie są natomiast objawy stanu zapalnego dziąseł u psa i jak poradzić sobie z zapalenie dziąseł u psa? Czym leczyć schorzenie?

 

Stan zapalny dziąseł u psa i jego objawy

Stan zapalny dziąseł u psa to poważna sprawa. Stąd też warto wiedzieć jakie są typowe objawy zapalenia dziąseł u psa. Otóż, do podstawowych symptomów zaliczamy w tym przypadku: nieświeży oddech (przykry zapach z pyska), utratę apetytu, niechęć do gryzienia/niemożność gryzienia, brązowy nalot na zębach widoczny wzdłuż linii dziąseł, obrzęk dziąseł, nadmierne ślinienie się, krwawienie dziąseł, widoczne ubytki w zębach, rozchwiane zęby, powiększone migdałki, a także (choć nie zawsze) ropień zębodołowy widoczny pod postacią uwypuklenie pod okiem i wycieku ropy. Natomiast, co robić w sytuacji, gdy podejrzewamy zapalenie dziąseł u psa? Czym leczyć chore dziąsła?

 

Zapalenie dziąseł u psa – czym leczyć?

Ze stanem zapalnym dziąseł u psa nie ma żartów! Stąd warto wiedzieć, jakie są jego objawy oraz sposoby radzenia sobie z zapaleniem dziąseł u psa. Czym leczyć obrzęknięte, krwawiące, wywołujące silny ból dziąsła? Z całą pewnością należy udać się do weterynarza, ponieważ konieczne jest dokładne czyszczenie zębów u psa z kamienia nazębnego, w tym oczyszczenie kieszonki dziąsłowej ze złogów. W zaawansowanym stadium choroby dziąseł u psa niezbędna może się okazać plastyka dziąseł, a jeśli niektóre zęby się chwieją – usunięcie ich. Nawet po takim zabiegu bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka na przyszłość – dbanie o higienę psich zębów i dziąseł, szczotkowanie zębów, stosowanie preparatów do higieny jamy ustnej psów oraz serwowanie zwierzęciu jedzenia o włóknistej konsystencji. Można również sięgnąć po gryzaki do zębów dla psa mają jadalne nadzienie, dlatego są chętnie żute przez zwierzęta.