Jeżeli w Twoim domu są koty, zachowania tych futrzaków, szczególnie te nietypowe, mogą niepokoić. O ile dla nas może się wydawać, że zachowanie kota jest dziwne, o tyle często nie ma powodów do niepokoju. Sprawdź, czy dziwne zachowanie kota powinno być powodem do obaw, czy może nie ma się czym martwić. Oto ciekawostki o zachowaniu kotów, również po najróżniejszych zabiegach.
Jeżeli jesteś właścicielem mruczka, najprawdopodobniej znasz naturalne zachowania, zwyczaje i podstawową mowę ciała kota, np.:
Na samopoczucie kota wskazywać mogą również ruchy i wygląd ogona, np.:
Koty bywają agresywne, ale tylko w określonych sytuacjach. Na agresję wskazują następujące zachowania kota:
Może to wynikać ze strachu lub potrzeby chronienia swojego terytorium. Kot może też nie znać człowieka i mu nie ufać. Agresja u kota pojawia się też podczas zabawy, ale zwykle jest to wynik złej tresury kotów w tym obszarze. Pamiętaj, że podczas zabawy używanie przez koty pazurków i zębów jest w pełni naturalne, a więc trzeba też zrozumieć kota.
Po transporcie kota do kliniki weterynaryjnej wiele zabiegów wymaga podania narkozy. Jeżeli kot jest po narkozie, zachowanie futrzaka może niepokoić.
Dla wielu właścicieli dziwne może być zachowanie kota po kastracji. Zwierzę w takiej sytuacji jest ospałe i często nie panuje nad swoim ciałem. Zdarza się także mimowolne oddawanie moczu czy kału. Jednak takie zachowanie kotów po kastracji jest w pełni naturalne i nie ma powodów do niepokoju. Sprawność futrzak będzie odzyskiwał stopniowo, a wraz z nią pragnienie i apetyt na ulubioną kocią karmę. (Przeczytaj również: Kiedy można wysterylizować kotkę)
Podobnie wygląda zachowanie kota po usunięciu zęba. Również jest to zabieg chirurgiczny. Ważne jest, żeby stosować się do wskazówek weterynarza, który będzie usuwał zęby czy nawet kamień nazębny. Pamiętaj, że jeżeli zwierzę jest bezzębne, konieczna będzie wysokiej jakości mokra karma dla kota.
Zmiana zachowania kota po szczepieniu jest czymś naturalnym. Taki futrzak nie ma apetytu i nie czuje pragnienia, oprócz tego jest osłabiony. Może też występować gorączka. Taki stan powinien utrzymywać się nie dłużej niż dwa dni. Jeżeli jest inaczej, należy skontaktować się z lekarzem specjalistą.
Zachowanie kota po odrobaczaniu może, ale nie musi różnić się od standardowego. Jeżeli obserwujesz zaburzenia zachowania kotów po podaniu leków, może to świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej. Po podaniu tabletek odrobaczających dla kota może pojawić się ślinienie. Zwierzę może być też przerażone i mieć nieskoordynowane ruchy. Zdarzają się też wymioty i biegunka, które pomagają usunąć z organizmu martwe pasożyty. Jeżeli mruczek po odrobaczeniu nie chce jeść i pić, jest apatyczny i brakuje mu sił witalnych, należy udać się do kliniki weterynaryjnej. Pasożyty u kota są dość inwazyjne dlatego nie można wykluczyć, że dla usunięcia martwych pasożytów konieczne będzie płukanie żołądka zwierzęcia.
Zmiana zachowania kota może mieć więc bardzo różne podłoże. Jeżeli nie wiesz, czy organizm zwierzaka reaguje właściwie, pamiętaj, że dla własnego spokoju i bezpieczeństwa mruczka lepiej skontaktować się ze specjalistą. Dotyczy to powyższych przypadków, ale nie tylko (np. dziwne zachowanie kota po antybiotyku, niepokojące zachowanie kota po kroplach na pchły itp.). Weterynarz powinien też obejrzeć zwierzę, jeżeli obawy budzi zachowanie kota po upadku, szczególnie z dużej wysokości (np. problemy z chodzeniem).
Zachowania kotów mogą być więc bardzo różne. Co dla nas może być powodem do obaw, u futrzaka jest czymś normalnym. Dlatego warto poznać koci język swojego mruczka w różnych sytuacjach. Mimo wszystko w niepokojących sytuacjach zawsze warto skorzystać z pomocy weterynaryjnej (np. nadmierna agresja, zmiany apetytu, problemy z poruszaniem, świąd, ślinienie się, wymioty). Poza tym warto wiedzieć takie rzeczy jak to, czy koty mogą pić mleko albo jeść warzywa i owoce. Dlatego zachęcamy do czytania naszego bloga z dużą ilością informacji na temat zwierząt domowych.