Świat psów jest światem zapachów. Czworonogi mają ogromne zdolności zapachowe, są wrażliwe na zapachy, a węch jest ich najważniejszym zmysłem. Właśnie dzięki receptorom węchowym pies jest w stanie poznawać otaczający go świat. Wystarczy zauważyć, że czworonóg ma ponad 100 mln komórek odpowiadających za węch (owczarek niemiecki nawet ponad 200 mln), podczas kiedy człowiek tylko ok. 6 mln. Problemy zaczynają się w momencie, kiedy miejsce ma częściowa lub całkowita utrata węchu u psa. Sprawdzamy, jakie są tego przyczyny oraz czym się to objawia. Jednym z najczęstszych symptomów problemów z węchem jest m.in. dłuższy brak apetytu u psa.
Utrata węchu u psa może nieść w sonie bardzo przykre konsekwencje. Węch to najważniejszy zmysł czworonoga – pierwszy, który pojawia się u zwierzęcia, ostatni – który zanika. Pełni on wiele funkcji, w tym informacyjną, komunikacyjną oraz uspokajającą.
Utrata węchu i smaku i czworonoga często idą ze sobą w parze. Jeżeli pies stracił apetyt, nie jest wykluczone, że problem leży właśnie w upośledzeniu zmysłu węchu. Smak i węch to zmysły, które się wzajemnie uzupełniają. Utrata apetytu u psa jest więc powodem do niepokoju. Oczywiście brak zainteresowania pokarmem przez jeden dzień nie oznacza jeszcze, że miejsce ma utrata smaku i węchu. Może to być spowodowane wieloma innymi czynnikami, np.:
Trzeba jednak mieć na uwadze, że utrata węchu u psa również objawia się brakiem zainteresowania pokarmem. Wręcz przeciwnie – utrata części zdolności węchowych może skutkować również tym, że pies ma zwiększony apetyt na bardziej pikantne potrawy o ostrym zapachu.
Niestety, coraz słabszy węch u psów występuje wraz z wiekiem. Utrata węchu może mieć też miejsce wskutek chorób zakaźnych. Najczęściej psy tracą zdolności węchowe w części lub całości:
Leczenie w takiej sytuacji często polega na oczyszczeniu komór nosa i usunięciu występującej infekcji. Jeżeli nastąpiła utrata apetytu u psa, karma podawana zwierzęciu powinna być bardziej apetyczna i smakowita. Dlatego najlepiej sprawdzi się mokra karma dla psa. Sucha karma ma bowiem mniej intensywny zapach. Zwierzęciu warto też podawać podgrzany pokarm.
Właściciel, który zauważy, że jego pies ma problemy węchowe, szczególnie trwające dłuższy okres, powinien skontaktować się z lekarzem specjalistą. Takie psy powinny być pod opieką lekarza weterynarza. Początkowo można zastosować domowe sposoby, tj.:
Jest udowodnione naukowo poprzez badania, że węch psa jest powiązany z rozwojem mózgu. Dlatego warto rozwijać i podtrzymywać w dobrej kondycji ten kluczowy zmysł swojego pupila. Doskonale sprawdzają się w tym celu tzw. zabawy węchowe (np. poszukiwanie zapachów na macie węchowej, noseworking). Pomagają też specjalne suplementy diety dla psów (m.in. rozładowujące napięcie i obniżające poziom kortyzolu).
Do utrzymania zmysłu powonienia psa, opiekun czworonoga może przyczynić się także na co dzień podczas spacerów. Będzie tak, jeżeli:
Podsumowując, bez wątpienia psi węch jest najważniejszym zmysłem czworonoga. Jeżeli miejsce ma zaburzenie węchu u psa, zwierzę staje się lękliwe i wrażliwe na bodźce, może też przejawiać zachowania agresywne. Dlatego ważne, żeby dbać o zmysł węchu swojego czworonoga i reagować, jeżeli są powody do niepokoju (np. utrata łaknienia u psa, brak węszenia podczas spacerów).