Ropienie oczu u psa

Ropienie oczu u psa

Niestety, nasi czworonożni przyjaciele nie są wyjątkami, jeśli chodzi o choroby i schorzenia. Tak samo, jak my, ludzie, również psy prędzej czy później, napotykają na różne problemy zdrowotne. Jednymi z najpowszechniejszych są te, natury dermatologicznej, laryngologicznej i okulistycznej. I tak też, bywa, że ni stąd ni zowąd pojawia się ropienie oczu u psa, czego z pewnością nie możemy ignorować. Co oznacza ropienie oczu u psa? W takiej sytuacji po pierwsze, musimy się zastanowić dlaczego psu ropieją oczy, czyli ustalić przyczynę. Po drugie, dowiedzieć się, co zrobić, gdy psu ropieją oczy, a więc spróbować temu zaradzić. Nie ma czasu do stracenia, gdy nasz pupil cierpi, zatem – do dzieła!

 

Dlaczego psu ropieją oczy?

 

W sytuacji, gdy zaobserwujemy ropę w oku psa, naturalnie zaczynamy dochodzić (a przynajmniej powinniśmy) dlaczego psu ropieją oczy. Otóż – co na pewno nie ułatwia ustalenia konkretnego źródła problemu – przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Zaliczamy do nich: bakterie wywołujące zapalenie spojówki i prowadzące do dalszych powikłań, pierwotniaki przenoszone przez kleszcze i powodujące m.in. boreliozę i babeszjozę, wirusy np. nosówki, wścieklizny, alergie np. na pyłki roślin lub pokarmy.

 

Łzawienie i ropienie oczu u psa

 

Poza tym, ropienie oczu u psa może być skutkiem chorób ogólnych, które obniżają odporność, a także nowotworów – niewielkich guzków na powiekach (na szczęście niegroźnych) lub nacieków (złośliwych, wymagających szybkiego, specjalistycznego leczenia). Jednak na tym wciąż nie koniec. Dlaczego psu ropieją oczy?

Trzeba wiedzieć, że ropienie oczu u psa może być również objawem następujących schorzeń:

 

  • – zapalenia ciała rzęskowego (co może prowadzić do jaskry),
  • – zatkania kanalików nosowo-łzowych,
  • – wrzodów rogówki,
  • – zespołu suchego oka,
  • – chorób powiek,
  • – urazów gałki ocznej,
  • – obecnością ciała obcego w oku
  • – czy też podrażnienia oka środkami chemicznymi.

 

W jaki sposób możemy natomiast temu zaradzić? Co zrobić, gdy psu ropieją oczy?

 

Co zrobić, gdy psu ropieją oczy?

 

Jeśli udało nam się już ustalić dlaczego psu ropieją oczy, a przynajmniej wyeliminować mało prawdopodobne w przypadku naszego pupila przyczyny, najwyższa pora zastanowić się co zrobić, gdy psu ropieją oczy. Jeśli ropienie oczu u psa nie jest zbyt obfite, możemy podjąć próbę zaradzenia problemowi samodzielnie.

 

Krople na ropienie oczu dla psa

 

Wówczas wystarczy regularnie przemywać psie oczy ciepłą wodą, roztworem z solą fizjologiczną, naparem ze świetlika lub esencją z herbaty. Poza tym, można kupić specjalistyczny płyn do przemywania oczu dla psa. Jeśli jednak po kilkunastu godzinach/na drugi dzień nie będzie żadnej poprawy, nie wolno nam dłużej czekać, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

 

Jeśli podejrzewamy, że przyczyna ropienia oczu u psa może być poważna, na pewno warto poszukać w okolicy kliniki weterynaryjnej, która m.in. specjalizuje się w okulistyce. Być może konieczne będzie szersze leczenie. Nigdy nie warto na własną rękę podawać leków i witamin dla psa bez konsultacji z lekarzem weterynarii.