Przeziębienie u psa

Przeziębienie u psa

Czy pies może być przeziębiony? Czy istnieje coś takiego, jak przeziębienie u psa i jeśli tak, to po czym je rozpoznać? Okres jesienno-zimowy nierozerwalnie związany jest z niższymi temperaturami i mniejszą ilością dni słonecznych, częstszymi opadami deszczu i śniegu oraz krótszymi, często szarymi, mglistymi dniami (w porównaniu do wiosny i lata). Nic więc dziwnego, że jest to też czas, gdy wielu z nas dopada przeziębienie. U ludzi przejawia się ono:

  • – katarem,
  • – częstym kichaniem,
  • – bólem głowy,
  • – bólem gardła,
  • – a niekiedy również gorączką,
  • – bólami mięśniowymi i kostno-stawowymi,
  • – uczuciem ogólnego osłabienia organizmu.

A jak to jest z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi? Jakie są objawy przeziębienia u psa i co robić w tej sytuacji? Jak leczyć przeziębienie u psa?

 

Czy pies może być przeziębiony?

Katar u psa

 

Wiele sytuacji pokazuje, że psy nie różnią się od nas ludzi, aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. I tak też zwierzętom tym, podobnie jak nam zdarza się chorować. Mało tego, psie choroby i ich objawy często są podobne do ludzkich. Jednak, czy pies może być przeziębiony? Jak najbardziej! Nasi czworonożni przyjaciele również się przeziębiają i też w okresie jesienno-zimowym.

 

Czasem wystarczy jeden spacer w chłodzie, mroźnym wietrze lub deszczu/śniegu czy też kąpiel w stawie, jeziorze czy rzece z zimną wodą i przychodzi nam zmierzyć się z przeziębieniem u psa. Zwykle jest ono wielkim zaskoczeniem dla niedoświadczonych opiekunów. Warto więc mieć świadomość przynajmniej tych typowych objawów przeziębienia u psa, a także wiedzieć jak leczyć przeziębienie u psa.

 

Objawy przeziębienie u psa – katar u psa?

 

Czy pies może być przeziębiony? Otóż tak, może. Co więcej bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie choroby i w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przeziębienie u psa może przerodzić się w znacznie poważniejsze zapalenie oskrzeli lub płuc. W takim razie, jakie mogą być objawy przeziębienia u psa?

 

W większości przypadków przeziębiony pies ma katar lub suchy nos. Często też kicha i kaszle, przy czym psie kaszlenie przypomina krztuszenie się, uporczywe chrząkanie. Czasem kaszel może wyglądać wręcz tak, jakby zwierzęciu zbierało się na wymioty. Poza tym, przeziębienie u psa wywołuje dreszcze, gorączkę (temperatura ciała powyżej 39 stopni Celsjusza). W takim razie, jak leczyć przeziębienie u psa? Jak sprawdzić objawy gorączki u psa?

Przeziębienie u psa
 

Jak leczyć przeziębienie u psa?

 

W momencie, w którym zaobserwujemy objawy przeziębienia u psa, na pewno zaczynamy się zastanawiać jak leczyć przeziębienie u psa. Z pewnością nie ma na co czekać. Należy czym prędzej udać się do weterynarza, który postawi diagnozę (potwierdzi nasze przypuszczenia lub zaprzeczy). Trzeba zawsze upewnić się, że katar u psa to nie nosówka (bardzo groźna choroba). W takich przypadkach lekarz zwykle zaleca ograniczenie wychodzenia na dwór do minimum (z psem wychodzimy tylko po to, by się załatwił). W razie potrzeby przepisuje środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe lub antybiotyk.

Prócz tego, przeziębionemu psu nie wolno podawać zimnej wody (powinna być lekko ciepła), ani zimnego jedzenia (nie prosto z lodówki). Zamiast suchej, warto w tym czasie serwować swojemu pupilowi karmę mokrą. Jako, że przeziębienie u psa skutkuje powiększonymi migdałkami i wspomnianym już bólem gardła, karma mokra dla psa jest łatwiejsza do przełknięcia. W końcu, należy zapewnić psiakowi wygodne, miękkie i ciepłe posłanie dla psa. W okresie rekonwalescencji warto tez podawać witaminy dla psa.