Przeziębienie u psa

Okres jesienno-zimowy nierozerwalnie związany jest z niższymi temperaturami i mniejszą ilością dni słonecznych, częstszymi opadami deszczu i śniegu oraz krótszymi, często szarymi, mglistymi dniami (w porównaniu do wiosny i lata). Nic więc dziwnego, że jest to też czas, gdy wielu z nas dopada przeziębienie, które przejawia się katarem, częstym kichaniem, bólem głowy, bólem gardła, a niekiedy również gorączką, bólami mięśniowymi i kostno-stawowymi, uczuciem ogólnego osłabienia organizmu. A jak to jest z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi? Czy pies może być przeziębiony? Czy istnieje coś takiego, jak przeziębienie u psa i jeśli tak, to po czym je rozpoznać? Jakie są objawy przeziębienia u psa i co robić w tej sytuacji? Jak leczyć przeziębienie u psa?

Czy pies może być przeziębiony?

Wiele sytuacji pokazuje, że psy nie różnią się od nas ludzi, aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. I tak też zwierzętom tym, podobnie jak nam zdarza się chorować. Mało tego, psie choroby i ich objawy często są podobne do ludzkich. Jednak, czy pies może być przeziębiony? Jak najbardziej! Nasi czworonożni przyjaciele również się przeziębiają i też w okresie jesienno-zimowym. Czasem wystarczy jeden spacer w chłodzie, mroźnym wietrze lub deszczu/śniegu czy też kąpiel w stawie, jeziorze czy rzece z zimną wodą i przychodzi nam zmierzyć się z przeziębieniem u psa. Zwykle jest ono wielkim zaskoczeniem dla niedoświadczonych opiekunów. Warto więc mieć świadomość przynajmniej tych typowych objawów przeziębienia u psa, a także wiedzieć jak leczyć przeziębienie u psa.

Objawy przeziębienie u psa

Czy pies może być przeziębiony? Otóż tak, może. Co więcej bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie choroby i w razie potrzeby wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdyż przeziębienie u psa może przerodzić się w znacznie poważniejsze zapalenie oskrzeli lub płuc. W takim razie, jakie mogą być objawy przeziębienia u psa? W większości przypadków przeziębiony pies ma katar lub suchy nos, kicha i kaszle, przy czym psie kaszlenie przypomina krztuszenie się, uporczywe chrząkanie. Czasem kaszel może wyglądać wręcz tak, jakby zwierzęciu zbierało się na wymioty. Poza tym, przeziębienie u psa wywołuje dreszcze, gorączkę (temperatura ciała powyżej 39 stopni Celsjusza). W takim razie, jak leczyć przeziębienie u psa?

Jak leczyć przeziębienie u psa?

W momencie, w którym zaobserwujemy objawy przeziębienia u psa, na pewno zaczynamy się zastanawiać jak leczyć przeziębienie u psa. Z pewnością nie ma na co czekać, należy czym prędzej udać się do weterynarza, który postawi diagnozę (potwierdzi nasze przypuszczenia lub zaprzeczy). W takich przypadkach lekarz zwykle zaleca ograniczenie wychodzenia na dwór do minimum (z psem wychodzimy tylko po to, by się załatwił), a w razie potrzeby przepisuje środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe lub antybiotyk. Prócz tego, przeziębionemu psu nie wolno podawać zimnej wody (powinna być lekko ciepła), ani zimnego jedzenia (nie prosto z lodówki). Zamiast suchej, warto w tym czasie serwować swojemu pupilowi karmę mokrą. Jako, że przeziębienie u psa skutkuje powiększonymi migdałkami i wspomnianym już bólem gardła, karma mokra dla psa jest łatwiejsza do przełknięcia. W końcu, należy zapewnić psiakowi wygodne, miękkie i ciepłe posłanie.