Choroby stawów u psów niestety są bardzo powszechnie. Problemy ze stawami u psa najczęściej dotykają dużych ras psów. Nierzadko, już w młodym wieku zwierzęta te borykają się z bólem wynikającym właśnie z różnego rodzaju problemów ze stawami.
U psa dorosłego, a tym bardziej starego, mogą natomiast być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Wobec tego, jakie są choroby stawów u psa? Po czym rozpoznać, że naszemu czworonożnemu pupilowi coś dolega? Co należy zaliczyć do typowych objawów zapalenia stawów u psa? Na czym polega leczenie stawów u psa i co podać psu na bolące stawy, aby złagodzić ból, a jednocześnie wzmocnić stawy?
Nie da się ukryć, że problemy ze stawami u psa, a więc i choroby stawów u psów niestety dotykają bardzo wielu osobników tego gatunku. Co gorsze, dotyczą one psów na wszystkich etapach życia, niezależnie od wieku. Nawet szczenięta mogą mieć problemy zdrowotne tego typu. Jedną z najpowszechniejszych chorób stawów u psów dużych jest dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego. Jest to wada genetyczna polegająca na nieprawidłowym ukształtowaniu kości i tkanek miękkich.
Równie częstym problemem ze stawami u psów dużych ras jest oddzielająca martwica kostno-chrzęstna. Z kolei psy małych ras są dość mocno narażone na martwicę głowy kości udowej – tzw. chorobę Legg-Perthesa. Wszystkie wymienione wiążą się oczywiście z zapaleniem stawów. Wobec tego, jakie są objawy zapalenia stawów u psa i na czym polega leczenie stawów u psa?
Bez względu na to, czy nasz zwierzak cierpi na którąkolwiek z wymienionych chorób stawów u psów czy nie, w każdym momencie życia może przydarzyć mu się zapalenie stawów, które niestety jest przyczyną silnego bólu. Jak je rozpoznać? Otóż, do objawów zapalenia stawów u psa zaliczamy:
Co robić w takiej sytuacji? Na czym polega leczenie stawów u psa?
Jeśli tylko rozpoznamy objawy zapalenia stawów u psa i/lub podejrzewamy, że nasz pupil prawdopodobnie zapadł na jedną z chorób stawów u psów, powinniśmy czym prędzej udać się do weterynarza. Lekarz wykona badania RTG, a w razie potrzeby również badania mazi stawowej. Następnie postawi diagnozę i rozpocznie stosowne leczenie. Sposób leczenia stawów u psa jest uzależniony od choroby oraz indywidualnych predyspozycji zwierzęcia. Czy sami, jako opiekunowie psiaków możemy jakoś im pomóc? Co podać psu na bolące stawy?
Leczenie stawów u psa w razie choroby jest oczywiście konieczne. Jednak sami również możemy pomóc, oczywiście w razie wątpliwości po konsultacji z weterynarzem. Co podać psu na bolące stawy? Czy jesteśmy w stanie zapobiec poważnym chorobom? Na pewno bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja. Dostosowanie najlepszej karmy weterynaryjnej dla psów na wzmocnienie stawów oraz podawanie zwierzęciu witamin i suplementów na stawy dla psów być może pozwoli uchronić je przed bólami, zapaleniem i chorobami stawów.