problemy ze stawami u psa

Problemy ze stawami u psa

Choroby stawów u psów niestety są bardzo powszechnie. Problemy ze stawami u psa najczęściej dotykają dużych ras psów. Nierzadko, już w młodym wieku zwierzęta te borykają się z bólem wynikającym właśnie z różnego rodzaju problemów ze stawami.

U psa dorosłego, a tym bardziej starego, mogą natomiast być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Wobec tego, jakie są choroby stawów u psa? Po czym rozpoznać, że naszemu czworonożnemu pupilowi coś dolega? Co należy zaliczyć do typowych objawów zapalenia stawów u psa? Na czym polega leczenie stawów u psa i co podać psu na bolące stawy, aby złagodzić ból, a jednocześnie wzmocnić stawy?

 

Choroby stawów u psów

 

Nie da się ukryć, że problemy ze stawami u psa, a więc i choroby stawów u psów niestety dotykają bardzo wielu osobników tego gatunku. Co gorsze, dotyczą one psów na wszystkich etapach życia, niezależnie od wieku. Nawet szczenięta mogą mieć problemy zdrowotne tego typu. Jedną z najpowszechniejszych chorób stawów u psów dużych jest dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego. Jest to wada genetyczna polegająca na nieprawidłowym ukształtowaniu kości i tkanek miękkich.

 

Problemy ze stawami u psa

 

Równie częstym problemem ze stawami u psów dużych ras jest oddzielająca martwica kostno-chrzęstna. Z kolei psy małych ras są dość mocno narażone na martwicę głowy kości udowej – tzw. chorobę Legg-Perthesa. Wszystkie wymienione wiążą się oczywiście z zapaleniem stawów. Wobec tego, jakie są objawy zapalenia stawów u psa i na czym polega leczenie stawów u psa?

 

Objawy zapalenia stawów u psa

 

Bez względu na to, czy nasz zwierzak cierpi na którąkolwiek z wymienionych chorób stawów u psów czy nie, w każdym momencie życia może przydarzyć mu się zapalenie stawów, które niestety jest przyczyną silnego bólu. Jak je rozpoznać? Otóż, do objawów zapalenia stawów u psa zaliczamy:

  • – silny ból stawów,
  • – wyraźnie nabrzmiałe stawy,
  • – ograniczenie ruchów,
  • – sztywność,
  • – brak chęci do poruszania się przez psa,
  • – powiększenie węzłów chłonnych,
  • – gorączkę,
  • – brak apetytu,
  • – ogólną osowiałość.

Co robić w takiej sytuacji? Na czym polega leczenie stawów u psa?

 

Leczenie stawów u psa

 

Jeśli tylko rozpoznamy objawy zapalenia stawów u psa i/lub podejrzewamy, że nasz pupil prawdopodobnie zapadł na jedną z chorób stawów u psów, powinniśmy czym prędzej udać się do weterynarza. Lekarz wykona badania RTG, a w razie potrzeby również badania mazi stawowej. Następnie postawi diagnozę i rozpocznie stosowne leczenie. Sposób leczenia stawów u psa jest uzależniony od choroby oraz indywidualnych predyspozycji zwierzęcia. Czy sami, jako opiekunowie psiaków możemy jakoś im pomóc? Co podać psu na bolące stawy?

 

Co podać psu na bolące stawy?

 

Leczenie stawów u psa w razie choroby jest oczywiście konieczne. Jednak sami również możemy pomóc, oczywiście w razie wątpliwości po konsultacji z weterynarzem. Co podać psu na bolące stawy? Czy jesteśmy w stanie zapobiec poważnym chorobom? Na pewno bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja. Dostosowanie najlepszej karmy weterynaryjnej dla psów na wzmocnienie stawów oraz podawanie zwierzęciu witamin i suplementów na stawy dla psów być może pozwoli uchronić je przed bólami, zapaleniem i chorobami stawów.