Pies na wakacjach

Gorącymi dniami przywitał nas czerwiec. Zapowiedź wakacji, urlopów i różnych atrakcji, co za tym idzie będziemy spędzać więcej czasu z naszym pupilem na zewnątrz. Wielu z nas uwielbia słoneczne dni, ale nasz pupil potrzebuje pomocy by się cieszyć razem z nami.

 

Pies w podróży

Podróż a co za tym idzie zmiana środowiska i jedzenia, może być dla psa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy są to jego początki z wyjazdami. Odpowiednie przygotowanie pozwoli tak nam jak i psu uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i sprawi, że wspólny urlop odbędzie się bez stresu i niepotrzebnych napięć.

Psia apteczka na wakacje

Pakując się na urlop oprócz swoich kosmetyków nie zapominajmy o “psiej apteczce”. Szereg najpotrzebniejszych rzeczy które szybko i skutecznie ułatwią nam w pomocy pupilowi. Oczywiście osobiście skompletowana apteczka jest cechą indywidualną. Każdy pies jest inny i każdy będzie potrzebował czegoś innego, zwłaszcza jak boryka się z swoimi problemami zdrowotnymi.

 

Najpotrzebniejszymi rzeczami są:

 • Żele wspomagające pielęgnacje, ochronę i gojenie się ran.
 • Samoprzylepne bandaże w celu zabezpieczenia ran które powstały na skutek poparzenia czy też skaleczenia
 • Książeczka szczepień czy też paszport pupila. Dokumenty naszego psa powinny zawierać wszystkie niezbędne o nim dane takie jak choroby i historię leczenia.
 • Krem z filtrem przeznaczony do użytku dla zwierząt oraz maść pielęgnująca z funkcją ochrony opuszków łap.

 

Choroba lokomocyjna

Psy tak jak i ludzie posiadają chorobę lokomocyjną. Niestety nie ma dalej 100% pewności w kwestii pochodzenia i co ją wywołuje, jednak godne uwagi są dwie hipotezy.

 

Pierwsza która traktuje o zdezorientowanym mózgu pupila. Kiedy pies znajduje się w poruszającym samochodzie wzrok podpowiada że siedzi w jednym miejscu, z kolei błędnik informuje o tym że jest w ruchu, co skutkuje nudnościami i wymiotami które są efektem sprzecznych informacji.

 

Druga mówi o błędnie odczytywanych sprzecznych sygnałach które płyną z mózgu i oczu pupila jako zatruciu neurotoksynami. Substancje te rozstrajają pracę układu nerwowego, co skutkuje wymiotami jako cecha obronna w celu pozbycia się ewentualnej trucizny.

Jak przeciwdziałać chorobie lokomocyjnej?

Przed podróżą najlepiej zastosować minimum 3-godzinną głodówkę. Niektóre psy, jednak czasami czują się o wiele lepiej po lekkostrawnym posiłku. Musimy zapamiętać że musi on stanowić 1/4 normalnego posiłku.

 

W trakcie podróży

 • Mniejsze rasy powinny podróżować w stabilnie przymocowanych transporterach. Inaczej jest z większymi psami – te powinny przebywać na tylnym siedzeniu lub też w bagażniku samochodu typu kombi. Powinniśmy pamiętać też o tym by nasz pupil mógł się spokojnie obrócić czy też położyć by polepszyć jego komfort jazdy.
 • Musimy zadbać też o stały dostęp powietrza podczas podróży z uwzględnieniem ewentualnego wyskoczenia . Ze względu na to, pamiętajmy by okno było otwarte do połowy.
 • Nie możemy pozwalać psu wystawiać głowy za szybę. Prawda, niewątpliwie nowe widoki dla pupila będą bardzo ciekawe. Jednak skutki takiej obserwacji mogą doprowadzić do infekcji uszu oraz dróg oddechowych. Godne uwagi są też ewentualne przedmioty walające się po drogach które mogą skrzywdzić naszego futrzaka.
 • Pamiętajmy też o postojach. Co najmniej 2 godziny odstępu od ostatniego rozprostowania kości czy też napicia się wody i oczywiście załatwienia potrzeb fizjologicznych.
 • Psi słuch jest ponad 10 razy czulszy na dźwięki, w związku z tym postarajmy nie krzyczeć oraz nie słuchać głośno muzyki. Zachowujmy się jak w codziennych sytuacjach.

 

Jak dbać o zdrowie i skórę psa podczas upałów

Letnie temperatury bywają problemem nie tylko dla ludzi. Podobnie do a może nawet i gorzej odczuwają to nasze zwierzęta. Psy o wiele gorzej radzą sobie z upałami. Główną bronią do obrony przed wysoką temperaturą jest dyszenie i odprowadzanie ciepła po przez łapy i uszy. Naturalnie, jeżeli są wysokie upały to może niewystarczyć co jest skutkiem udaru i przegrzania.

 

Objawamy udaru cieplnego u psa są:

 • Nadmierne ślinienie
 • Wymioty
 • Brak apetytu
 • Drgawki
 • Osowiałość
 • Biegunka
 • Nadmierne dyszenie

 

Bez wątpienia, wysoka temperatura nie ogrzewa tylko nas i nasze zwierzęta, ale też asfalt po którym spacerujemy. My mamy buty które oddzielają nas od ziemi, podczas gdy psy są skazane na prawie 60°C które praży ich łapy. W związku z tym zaleca się częste ich smarowanie by natłuścić opuszki łap i stworzyć dodatkową ochronę przed podłożem.

 

Zwierzęta z natury są bardzo podobne do nas. Latem nasza skóra oraz włosy potrzebują dodatkowej ochrony przed promieniami słonecznymi i różnymi owadami. Naturalnie tak samo jest w przypadku psów. Naskórek jak i sierść są tak samo wrażliwe na duże dawki słońca i różne insekty. Dlatego pakując swoją kosmetyczne czy też apteczkę zwierzaka na wakacje, nie możemy zapomnieć w specjalne kremy z filtrem dla zwierząt (Nie są wskazane kremy dla ludzi ponieważ psy mają różne od nas pH skóry). Dobrym sposobem na radzenie sobie z upałami jest również wycieczka do psiego fryzjera i obowiązkowe wyczesywanie pupila.