Od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór?

Kiedy w domu po raz pierwszy pojawia się gromadka maleńkich szczeniąt lub decydujemy się na adopcję/kupno młodego pieska, w głowie pojawia się mnóstwo pytań. Jak odpowiednio zaopiekować się takim malcem? Jak i czym go karmić? W jaki sposób dbać o jego higienę? Jak się z nim bawić i uczyć go panujących pod naszym dachem zasad oraz nowych umiejętności? Wreszcie, jaki moment jest właściwy na pierwszy spacer szczeniaka? Od czego jest uzależnione to, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór? Czy szczepienia faktycznie mają w tym przypadku jakieś znaczenie, a jeśli tak, po którym szczepieniu można wychodzić z psem i ile czasu powinny trwać spacery ze szczeniakiem?

Pierwszy spacer szczeniaka

Pierwszy spacer szczeniaka to ogromnie istotny moment w jego życiu, nierzadko przełomowy. To, kiedy się odbędzie jest więc niezwykle ważne. Szczenięta, podobnie jak ludzkie niemowlęta w pierwszych miesiącach życia potrzebują szczególnej i niemal nieustannej opieki. Ich odporność jest w tym okresie jeszcze bardzo słaba, dlatego nie wolno niepotrzebnie narażać je na niebezpieczeństwo infekcji czy zakażenia znacznie groźniejszymi dla młodych niż dorosłych psów chorobami. W związku z tym, zanim dojdzie do pierwszego spaceru szczeniaka, konieczne jest odbycie kwarantanny, co jest związane z obowiązkowymi szczepieniami. Wobec tego, ile powinna trwać taka kwarantanna, po którym szczepieniu można wychodzić z psem i jak długie powinny być zwłaszcza te pierwsze spacery ze szczeniakiem?

Po którym szczepieniu można wychodzić z psem?

W tym miejscu, dla ustalenia od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, tj. po którym szczepieniu można wychodzić z psem, warto przypomnieć, jak prezentuje się kalendarz szczepień. Otóż, wyróżnia się trzy rodzaje kalendarza szczepień: wczesny obejmujący trzy terminy szczepień – w 6-8, 10-12 i 16 tygodniu życia szczeniąt, standardowy składający się z dwóch terminów – w 9-10 i 12-14 tygodniu oraz późny, również zawierający dwa terminy – w 12 i 14-16 tygodniu. Bez względu na to, zgodnie z którym kalendarzem pies został zaszczepiony, zawsze należy przestrzegać około 2-tygodniowej kwarantanny (licząc od ostatniego szczepienia). W tym czasie nie tylko nie powinno się wychodzić ze szczeniakiem z domu, ale też unikać kontaktu z innymi psami, a nawet – na tyle, na ile to możliwe – z innymi ludźmi. W związku z tym, pierwszy spacer z psem powinien mieć miejsce około 14-18 tygodnia jego życia (w zależności od kalendarza szczepień). Natomiast, jak długie mają być szczególnie te pierwsze spacery ze szczeniakiem?

Jak długie powinny być spacery ze szczeniakiem?

Skoro mamy już podstawowe informacje na temat pierwszego spaceru ze szczeniakiem, wiemy po którym szczepieniu można wychodzić z psem, a co za tym idzie od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, warto rozważyć jeszcze odpowiednią długość takich spacerów. Ze szczeniakiem na pewno nie można spędzać zbyt dużo czasu na wędrówkach, zwłaszcza z takim 14-18 tygodniowym. Chodzi o to, by nazbyt go nie przeciążać, ponieważ w tym czasie szczenięta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu kostnego (a zwłaszcza psy ras dużych i olbrzymich). Na początku optymalne wydają się więc maksymalnie 20-minutowe spacery ze szczeniakiem, przy czym należy założyć, że w tym czasie zwierzę nie maszeruje/biegnie bez przerwy, lecz również zatrzymuje się, obwąchuje interesującego go miejsca/przedmioty. Dopiero po pewnym czasie takiej socjalizacji można stopniowy wydłużać wspólne przechadzki.