Obroża dla szczeniaka – jak wybrać odpowiednią?

Od lat toczy się nierozwiązany wciąż spór pomiędzy zwolennikami obroży dla szczeniaków a entuzjastami szelek. Jedni opiekunowie czworonogów przekonują, że psy od młodości powinny chodzić na spacerach ze smyczą przypiętą do obroży, inni stanowczo się temu przeciwstawiają twierdząc, że szelki są lepsze choćby dlatego, że przeciążenia występujące podczas ciągnięcia smyczy rozkładają się na całe ciało, tym samym chroniąc młode psy przed deformacją i urazami ciała. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, prawda leży po środku. Zarówno obroża dla szczeniaka, jak i szelki mają swoje zalety i wady. Najważniejsze to prawidłowo je dopasować, uwzględniając rasę, wielkość, budowę ciała, siłę oraz zachowanie. Kiedy obroża dla szczeniaka to dobre rozwiązanie? Jaka obroża dla szczeniaka jest najwłaściwsza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Prezentujemy najlepsze obroże dla szczeniaków!

Kiedy obroża dla szczeniaka to dobre rozwiązanie?

Biorąc pod uwagę zalety i wady dwóch rodzajów akcesoriów, liczne sprzeczne opinie w temacie doboru szelek i obroży dla szczeniaka absolutnie nie dziwią. Jedno nie pozostawia złudzeń – młode, kilkumiesięczne pieski to osobniki, których postawa jeszcze się kształtuje, w związku z czym budowa ciała wciąż jest podatna na wszelkie przeciążenia mogące powodować deformacje i urazy. I rzeczywiście jest tak, że pod względem przeciążeń obroża dla szczeniaka to gorsza opcja (w przypadku szelek przeciążenia rozkładają się na większej powierzchni ciała). Niemniej, w niektórych przypadkach wybór obroży wydaje się rozsądny. Kiedy obroża dla szczeniaka może okazać się lepsza? Otóż, obroże poleca się w przypadku szczeniaków, które są niezwykle ruchliwe i nieposłuszne, a także szczeniaków ras dużych, od małego dość masywnych, silnych, a także ras uznawanych za reaktywne i agresywne. Dzięki obrożom zdecydowanie łatwiej nad nimi zapanować, nauczyć je właściwego zachowania podczas spaceru. Warunek jest jeden, a mianowicie obroża dla szczeniaka musi być pod każdym względem idealnie dopasowana. W takim razie, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze? Jaka obroża dla szczeniaka jest odpowiednia?

Jaka obroża dla szczeniaka jest najwłaściwsza?

Jeśli już zdecydujemy, że w naszym przypadku lepsza od szelek będzie obroża dla szczeniaka, musimy dobrze się zastanowić jaką obrożę dla szczeniaka wybrać. Przede wszystkim, powinniśmy wiedzieć, że obroża nie może być ani za ciasna, ani za luźna, ale też – wbrew niektórym opiniom – regulowana, zaciskowa, a już na pewno nie metalowa. Do rozmiaru, budowy ciała, zachowania oraz intensywności aktywności fizycznej młodego psa trzeba też dostosować szerokość obroży i materiał jej wykonania. W takim razie, jakie obroże dla szczeniaków są najlepsze? Jaki model ostatecznie kupić?

Najlepsze obroże dla szczeniaków

Wielu opiekunów młodych psów, którzy postanowili kupić obrożę (a nie szelki), zastanawia się jaka obroża dla szczeniaka rzeczywiście będzie odpowiednia. Otóż, najlepsze obroże dla szczeniaków to obroże idealnie dopasowane do szyi zwierzaka, zapewniające mu należyty komfort. Jeśli chodzi o rozmiar, warto pamiętać, że po zapięciu obroży na szyi szczeniaka powinniśmy mieścić pod nią jeden palec. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że obroża powinna znajdować się nisko na szyi, po to, by nie uciskać krtani i tchawicy. Co do szerokości – obroża dla szczeniaka powinna być szeroka, na szerokość około dwóch kręgów szyjnych psa. Co do materiału wykonania – zdecydowanie lepsze są lekkie i trwałe parciane obroże dla szczeniaków aniżeli skórzane (eleganckie, wytrzymałe, ale niestety dość ciężkie).