Objawy zakłaczenia u kota

Objawy zakłaczenia u kota

Nie da się ukryć, że koty to zwierzęta z charakterem, które potrafią pokazać, że coś im się podoba lub nie. Niemniej, osobniki udomowione potrzebują nas, ludzi. Jako opiekunowie odpowiadamy za ich żywienie, zdrowie, dobre samopoczucie, a częściowo również za higienę. Co prawda koty myją się same, dokładnie wylizując swoją sierść. Mimo wszystko, raz na jakiś czas warto je wykąpać (oczywiście jeśli zachodzi ku temu potrzeba), regularnie czesać, obcinać pazury czy też wesprzeć w pozbyciu się tzw. kuli włosowych. Okazuje się bowiem, że czasem może dojść do tzw. zakłaczenia u kota. Czym są wspomniane kule włosowe u kotów i jakie są typowe objawy zakłaczenia u kota? A jeśli już rozpoznamy przyczynę problemu – jak pomóc kotu z kłaczkiem?

 

Kule włosowe u kotów – objawy zakłaczenia u kota

 

Kule włosowe u kotów nazywane fachowo pilobezoarami lub potocznie kłaczkami to rzecz absolutnie naturalna. Jak wiadomo, zwierzęta te w dużej mierze samodzielnie dbają o swoją higienę – myją się poprzez dokładne wylizywanie swojego futerka, czemu poświęcają bardzo dużo czasu. Niestety, przy tej okazji z powierzchni ciała zbierają językiem również martwą sierść i połykają je.

 

Organizm kota nie jest w stanie przetrawić włosów, w związku z czym zbijają się one właśnie w tzw. kule włosowe, które u zdrowych kotów co jakiś czas są wydalane wraz z kałem. Zdarza się jednak, że sierści jest zbyt dużo lub przewód pokarmowy mruczka nie potrafi sobie z nią poradzić. Wówczas, zalegające kule włosowe zaczynają drażnić śluzówkę żołądka, a nawet wywoływać stany zapalne, wrzody czy nieżyt żołądka. Jeśli natomiast zalegają nie w żołądku, a w jelitach mogą przyczynić się do zaburzeń perystaltyki, niedrożności jelit, powstawania kamieni kałowych i  ogólny stan układu pokarmowego kota.

 

Najniebezpieczniejszym skutkiem zakłaczenia u kota (nagromadzenia się dużej ilości kłaczków) jest jednak zatkanie przewodu pokarmowego, co może doprowadzić do śmierci. Wobec tego, jakie są objawy zakłaczenia u kota? Po czym poznać zakłaczenie u kota? Wreszcie, jak pomóc kotu z kłaczkiem?

 

Po czym poznać zakłaczenie u kota?

 

Po czym poznać zakłaczenie u kota? Otóż, do typowych objawów zakłaczenia u kota, których absolutnie nie wolno ignorować, zaliczamy:

  • częste wymioty,
  • odbijanie się,
  • dławienie się,
  • zaparcia (przewlekłe i nawracające),
  • utratę apetytu,
  • spadek wagi ciała,
  • suchy kaszel i towarzyszące mu dławienie się,
  • widoczne złe samopoczucie,
  • apatię.

 

Wobec tego, jak pomóc kotu z kłaczkiem?

 

Jak pomóc kotu z kłaczkiem?

 

Jeśli już rozpoznaliśmy objawy zakłaczenia u kota, problemu nadmiernej ilości kuli włosowych, których kot nie jest w stanie samodzielnie wydalić absolutnie nie możemy bagatelizować. Co robić? Jak pomóc kotu z kłaczkiem? Czym jest odkłaczanie kota?

 

Z całą pewnością jednym z lepszych sposobów, pod warunkiem, że dysponujemy ogródkiem, jest wysianie swojemu mruczkowi specjalnej kociej trawy. Skubanie trawy wywołuje u kotów odruch wymiotny, dzięki czemu kłaczki są usuwane z organizmu w naturalny sposób. Poza tym, bardzo pomocne są preparaty odkłaczające pod postacią pasty lub przysmaków dla kota. Pamiętajmy również, że zakłaczeniu u kota można zapobiegać, chociażby poprzez regularne wyczesywanie sierści kota, zwłaszcza w okresie linienia.