Objawy robaków u kota

Wbrew pozorom problem pasożytów dotyczy nie tylko kotów wychodzących, ale też tych domowych, które nawet nie wytykają nosa poza mury mieszkania/domu. Do zarażenia najczęściej dochodzi bowiem drogą pokarmową, poprzez zjedzenie zakażonego mięsa, wypicie brudnej wody czy upolowanie gryzonia będącego nosicielem pasożytów. Jaja glisty kociej, cysty lamblii i wielu innych pasożytów możemy też sami przynieść do domu na podeszwach butów i w ten sposób zarazić nimi kota. Im szybciej dostrzeżemy pierwsze objawy zarobaczenia u kota, tym lepiej dla naszego pupila. Różne rodzaje pasożytów u kota poza nieprzyjemnymi dolegliwościami, mogą bowiem wywoływać rozmaite choroby. Stąd, jako właściciele mruczków, powinniśmy umieć rozpoznawać objawy robaków u kota.

Objawy zarobaczenia u kota

Niestety rozpoznanie objawów robaków u kota wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Objawy zarobaczenia u kota są bowiem dość niespecyficzne, w tym sensie, że równie dobrze mogą sugerować wiele innych dolegliwości i chorób. Do tych nieoczywistych symptomów zaliczamy: biegunkę, wymioty, utratę apetytu/nadmierny apetyt, spadek wagi, kaszel, anemię, obecność krwi i śluzu w kale, zmatowienie, przerzedzenie się sierści, osowiałość. Oczywiście nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń w przypadku, gdy dostrzeżemy pasożyty w kale bądź wymiocinach zwierzęcia – zazwyczaj są to glisty lub człony tasiemca. A jakie rodzaje pasożytów u kota spotyka się najczęściej?

Rodzaje pasożytów u kota

Skoro wiemy już, jakie są objawy robaków u kota, zarówno te oczywiste, jak i nieoczywiste, najwyższa pora zastanowić się nad rodzajami pasożytów. U kota zwykle diagnozuje się nicienie, w tym glisty i tęgoryjce, tasiemce oraz pierwotniaki – lamblioza i kokcydia. Zdecydowanie najczęściej występującymi są przy tym glisty, którymi młode mogą zarazić się od matki, zaś dorosłe koty poprzez zjedzenie pokarmu leżącego na ziemi czy wypicie wody z kałuży. Bardzo często objawy zarobaczenia u kota świadczą też o obecności w jego układzie pokarmowym tasiemców, które pojawiają się na skutek zjedzenia dorosłej pchły bądź jej jaj i larw.