Kleszcz u zwierząt – jak sobie radzić?

Kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych. Są groźne jak i dla nas tak i dla naszych pupili, ponieważ przenoszą niebezpieczne choroby. Ataki kleszczy można zaobserwować przez cały rok, gdyż są to pajęczaki kierujące się temperaturą, a nie porą roku. Marzec – miesiąc w którym ściągamy ciepłe kurtki i zamieniamy je na łagodne płaszcze sprzyjają pladze owych pajęczaków.

Kiedy pamiętać o ochronie?

Zdecydowanie, cały rok. To prawda że kleszcze są najaktywniejsze wiosną jak i późniejszą jesienią, ale znaczący wpływ na pojawianie sią pasożytów ma zima. Jeżeli była krótka i dosyć ciepła – kleszcze będą pojawiać się znacznie wcześniej, natomiast gdy była mroźna i długa będzie ich znacznie mniej i będą też pojawiać się później.

Nasz pies lub kot ze spaceru może przynieść nie proszonego gościa już w lutym czy też marcu

Najczęstsze występowanie kleszczy

Nie jest regułą że kleszcze atakują wiosną i późną jesienią. To prawda że preferują wilgotne i obfite w roślinność miejsca.

Dlaczego zabezpieczać zwierzęta przed kleszczami?

Jak już wiemy, kleszczy należy się obawiać z racji szkodliwości przenoszonych przez nie choroby takie jak Babeszjoza czy też Borelioza


  • Babeszjoza

Babeszjoza jest powszechną chorobą przenoszą przez kleszcze. Atakuje czerwone krwinki co skutkuje ich rozpadem. Problem częściej dotyczy psów aniżeli kotów wychodzących. Przez Babeszjozę naszych pupili można spotkać w zakładach leczniczych przez cały rok, nie tylko wiosną czy też jesienią.


  • Borelioza

Borelioza jak i anaplazmoza także są chorobami przenoszonym przez kleszcze lecz jest rzadziej spotykana. Z tą pierwszą mamy do czynienia z długim procesem występowania objawów bo jest to aż od 2 tygodni do nawet do 6 miesięcy. Takich jak posmutnienie czworonoga, gorączka tak i utrata apetytu. Nieleczona prowadzi do uszkodzenia nerek jak i zapalenia stawów i opon mózgowych.

W przypadku występowania anapazmozy, skutkiem jest obniżenie płytek krwi które można zdiagnozować po przez badania laboratoryjne. Objawy mogą pojawiać się już po pierwszym tygodniu od zakażenia pupila. Tak jak w przypadku Boreliozy u zwierząt można zaobserwować brak apetytu, gorączkę, ale też zmniejszoną chęć do życia oraz objawy bólowe. Lekarze weterynarii mogą zdiagnozować zakażenia przez szybki test laboratoryjny krwi.

Jak zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami?

Dochodzimy do clou. Psy czy też koty wychodzące jak i nas samych należy zabezpieczać przed kleszczami co daje nam szanse na uniknięcie groźnych i niechcianych chorób. Naszych czworonogów najlepiej zabezpieczymy po przez podawanie preparatów w różnych formach. Krople które aplikujemy na skórę, obroże lub też płynu w sprayu . Oczywiście w dobraniu odpowiedniego środka ochrony pomoże nam weterynarz.