Kleszcze u zwierząt

Kleszcze u zwierząt – jak sobie radzić?

Kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych występujących u ssaków na całym świecie. Są groźne jak i dla nas tak i dla naszych pupili, ponieważ przenoszą niebezpieczne choroby. Ataki kleszczy można zaobserwować przez cały rok, gdyż są to pajęczaki kierujące się temperaturą, a nie porą roku. Marzec – miesiąc w którym ściągamy ciepłe kurtki i zamieniamy je na łagodne płaszcze sprzyjają pladze owych pajęczaków. Kleszcze lubią często uczęszczanie ścieżki i miejsca pod drzewami na skraju lasu lub polany. Do ofiar przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach. Najchętniej atakują gdy jest mokro, nie lubią suchych i gorących dni.

 

Kleszcze u zwierząt – kiedy pamiętać o ochronie?

 

Zdecydowanie, cały rok. To prawda że kleszcze są najaktywniejsze wiosną jak i późniejszą jesienią (pierwsze maksimum aktywności kleszczy następuje w maju–czerwcu, a drugie we wrześniu–październiku.), ale znaczący wpływ na pojawianie się pasożytów ma zima. Jeżeli była krótka i dosyć ciepła – kleszcze będą pojawiać się znacznie wcześniej, natomiast gdy była mroźna i długa będzie ich znacznie mniej i będą też pojawiać się później. To bardzo odporne zwierzęta. Naukowcy twierdzą, że warunki, które mogłyby spowodować wyginięcie kleszczy to utrzymująca się przez 60 dni temperatura na poziomie – 10°C.

Nasz pies lub kot ze spaceru może przynieść nie proszonego gościa już w lutym czy też marcu. Kleszcze uaktywniają się w określonych temperaturach, są aktywne w okresie, kiedy temperatura gleby przekracza +5  do +7 stopni Celsjusza i to od tych temperatur zależy, czy już nasze zwierzęta są zagrożone inwazją pajęczaków.

 

Najczęstsze występowanie kleszczy

 

Nie jest regułą, że kleszcze atakują wiosną i późną jesienią. Również pies na wakacjach jest w niebezpieczeństwie.

To prawda, że kleszcze preferują wilgotne i obfite w roślinność miejsca. Trawniki, skwerki, parki i lasy oraz brzegi rzek i jezior pełne są tych pasożytów.

 

Dlaczego zabezpieczać zwierzęta przed kleszczami?

 

Jak już wiemy, kleszczy należy się obawiać z racji szkodliwości przenoszonych przez nie choroby takie jak Babeszjoza czy też Borelioza.

 

  • Babeszjoza

Babeszjoza jest powszechną chorobą przenoszą przez kleszcze. Atakuje czerwone krwinki co skutkuje ich rozpadem. Problem częściej dotyczy psów aniżeli kotów wychodzących. Przez Babeszjozę naszych pupili można spotkać w zakładach leczniczych przez cały rok, nie tylko wiosną czy też jesienią.

 

  • Borelioza

Borelioza jak i anaplazmoza także są chorobami przenoszonym przez kleszcze lecz jest rzadziej spotykana. Z tą pierwszą mamy do czynienia z długim procesem występowania objawów bo jest to aż od 2 tygodni do nawet do 6 miesięcy. Takich jak posmutnienie czworonoga, gorączka tak i utrata apetytu. Nieleczona prowadzi do uszkodzenia nerek jak i zapalenia stawów i opon mózgowych.

 

Kleszcze u ludzi i zwierząt

 

W przypadku występowania anapazmozy, skutkiem jest obniżenie płytek krwi które można zdiagnozować po przez badania laboratoryjne. Objawy boreliozy u psa mogą pojawiać się już po pierwszym tygodniu od zakażenia pupila. Tak jak w przypadku Boreliozy u zwierząt można zaobserwować brak apetytu, gorączkę, ale też zmniejszoną chęć do życia oraz objawy bólowe. Lekarze weterynarii mogą zdiagnozować zakażenia przez szybki test laboratoryjny krwi.

 

Kleszcze u zwierząt  – jak zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami?

 

Dochodzimy do clou. Psy czy też koty wychodzące jak i nas samych należy zabezpieczać przed kleszczami co daje nam szanse na uniknięcie groźnych i niechcianych chorób.

 

Sposób na kleszcze u zwierząt

 

Naszych czworonogów najlepiej zabezpieczymy po przez podawanie preparatów w różnych formach. Krople które aplikujemy na skórę, obroże na kleszcze lub też płynu w sprayu. Oczywiście w dobraniu odpowiedniego środka ochrony pomoże nam weterynarz.

Jeżeli nasz kot lub pies, pomimo zapobiegania, ma kleszcza wówczas należy niezwłocznie go usunąć. Jak usunąć kleszcza u psa albo u kota? Warto przeczytać nasz artykuł na ten temat, albo niezwłocznie udać się do najbliższej przychodni weterynaryjnej.