Karma sucha czy mokra

Karma sucha czy mokra?

Prawidłowe żywienie psa nie tylko jest bardzo ważne, ale też niełatwe. Prawdziwą sztuką, zwłaszcza w sytuacji, gdy zwierzę ma jakiekolwiek problemy zdrowotne jest zbilansowanie diety tak, by działała na korzyść. Nieodpowiedni (z różnych względów) jadłospis może skutkować m.in. złym samopoczuciem, kłopotami trawiennymi, a w najgorszym razie – zaburzeniami odżywiania. Na rynku dostępny jest ogrom rozmaitych karm, a producenci prześcigają się w pochwałach produktów, które trafiają do sklepów pod znakiem ich marki. Najwięcej wątpliwości budzi jednak to, jaka karma dla psa, sucha czy mokra dostarczy naszemu pupilowi niezbędnych witamin i minerałów. Zastanówmy się zatem i spróbujmy odpowiedzieć czy mokra, czy sucha karma dla psa jest lepsza.

 

Mokra karma psia

Chcąc poznać odpowiedź na pytanie o to, jaka karma, sucha czy mokra jest lepsza dla psów, musimy znać wartości odżywcze i właściwości obu rodzajów, zarówno mokrej karmy, jak i suchej karmy. Zacznijmy od tej pierwszej. Otóż zawiera ona zdecydowanie więcej wody, dzięki czemu jest lżejsza, mniej kaloryczna, a więc łagodna dla układu trawiennego, zapewniająca prawidłowe nawodnienie organizmu czworonoga. Przez wzgląd na dużą zawartość wody, pies, aby się najeść musi zjeść jej więcej niż suchej karmy. Z punktu widzenia psa głównymi zaletami mokrej karmy jest apetyczny, intensywny zapach.

 

Sucha karma dla psów

Mokra czy sucha karma dla psa? Chcąc poznać odpowiedź, trzeba wiedzieć coś i o mokrej karmie, i o suchej karmie. Jak sama nazwa wskazuje, sucha karma zawiera niewiele wody (zwykle około 10%) przez co jest bardziej treściwa i sycąca. Przy okazji doskonale wpływa na uzębienie – rozgryzanie twardych chrupek przyczynia się do usuwania kamienia nazębnego. Należy jednak pilnować, by pies w tej sytuacji pił dużo wody. Sucha karma to także niski koszt zakupu i niesamowita wygoda – jest łatwa w przechowywaniu, dozowaniu i podawaniu (np. przy pomocy automatycznych dozowników).

 

Mokra czy sucha karma dla psa?

Skoro mamy już pewien obraz tego czym jest mokra, a czym sucha, pora rozstrzygnąć jaką karmę – suchą czy mokrą podawać swojemu pupilowi. Biorąc pod uwagę zalety i wady obu, najrozsądniejszy wydaje się być system mieszany. Przykładowo – sucha karma dla psa może być podstawą diety, zaś mokra karma jej uzupełnieniem, tak samo jak przysmaki dla psa.