jaka karma dla psa z alergią skórną

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Każdy właściciel psa z pewnością zgodzi się, że zwierzę w domu to ogromny obowiązek. Przygarniając psa pod swój dach musimy liczyć się z tym, że opieka nad nim nie kończy się na żywieniu, spacerach i kąpielach. Pielęgnacja psów to nie wszystko! Podobnie, jak nam, ludziom, również naszym pupilom mogą przytrafić się rozmaite problemy zdrowotne. A psich chorób jest całe mnóstwo.

 

Na szczęście wielu możemy uniknąć dzięki szczepieniom. Niestety, nie alergii skórnych, które dotykają coraz więcej psów (niezależnie od wieku i rasy). Tabletki na sierść dla psa przepisywane przez weterynarzy nie zawsze są wystarczającym remedium na odczyny alergiczne na skórze. Czasami właściciele długo szukają przyczyny problemów u swojego pupila.

 

Okazuje się, że dobrym sposobem na znalezienie przyczyny kłopotów ze skórą, jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Jako, że alergenami (czynnikami wywołującymi alergię) najczęściej są składniki pokarmowe, niezwykle istotny jest dobór właściwej karmy. Dla psów z alergią skórną nie wszystkie karmy są bezpieczne. Podpowiadamy zatem jaka karma dla psa z alergią skórną będzie tą właściwą.

 

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

 

Jako, że uczulenia bardzo często wywołują pokarmy, zanim swojemu pupilowi, u którego zaobserwowaliśmy zmiany skórne podamy dzienną rację, powinniśmy dobrze się zastanowić jaka karma dla psa z alergią skórną będzie bezpieczna. Kontrola tego, co jedzą zwierzaki pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy takie, jak świąd zaczerwienie skóry, bąble, a także biegunki i wymioty.

 

Składnikami, które najczęściej wywołują reakcje alergiczne są: mleko, jaja, zboża (pszenica, żyto, jęczmień), soja, ryby, drób, wołowina. Wobec tego, karma dla psów z alergią skórną powinna być pozbawiona powyższych. Testowanie po kolei poszczególnych rodzajów karm (np. bez mleka, bez zbóż itp.) pozwoli ustalić co rzeczywiście szkodzi naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

 

Karmy weterynaryjne dla psów alergików

 

Wiemy już jakie pokarmy najczęściej uczulają psy, a więc czym kierować się podczas wyboru karmy dla psów z alergią skórną celem złagodzenia reakcji i znalezienia przyczyny, a więc konkretnego alergenu. Coraz popularniejsze są tzw. karmy bezzbożowe/bezglutenowe oraz karmy bez laktozy. I rzeczywiście są one dużo bezpieczniejsze. Psy na ogół niezbyt dobrze trawią mleko i zboża, które w dużych ilościach pojawiają się jako wypełniacze w niskiej jakości karmach.

 

Niezależnie od tego, które ze składników odżywczych wywołują świąd, zaczerwienienie, bąble na skórze zwierzaka, warto sięgać po tzw. produkty specjalistyczne. Do takich artykułów należy karma weterynaryjna dla psa. Dla psów alergików produkty rekomendowane przez weterynarzy wydają się być najbezpieczniejsze. Sprawdź to ze swoim lekarzem weterynarii!