Jaki drapak dla kota?

Decydując się na zakup/adopcję kota należy wyposażyć się przynajmniej w kilka niezbędnych akcesoriów. Poza miskami na pokarm i wodę, kuwetą oraz zabawkami, bardzo przydatną rzeczą jest drapak. Gadżet ten pozwala spełniać jedną z najsilniejszych potrzeb kotów, a mianowicie znaczenie terenu. Pomiędzy opuszkami palców znajdują się gruczoły wydzielające specyficzny zapach, w związku z czym, drapiąc łapami różne powierzchnie koty zaznaczają je, tym samym zabezpieczając przed wtargnięciem obcego osobnika. Drapak jednocześnie służy zabawie i ścieraniu pazurów. My natomiast nie musimy martwić się o szkody w mieszkaniu – zniszczone meble, dywany, podłogi. Współcześni producenci kocich produktów mają do zaoferowania ogrom rozmaitych drapaków. Który z nich wybrać? Jaki drapak dla kota spełni oczekiwania nasze i naszego pupila?

Jaki drapak dla kota? Rodzaje drapaków

Pośród kocich gadżetów znaleźć można najrozmaitsze drapaki. Różnią się one przede wszystkim rodzajem konstrukcji, a więc i wielkością. Jaki drapak dla kota zatem kupić? Oczywiście każdy kot będzie tym szczęśliwszy, im bardziej rozbudowany drapak otrzyma do zabawy. Wybierając drapak w pierwszej kolejności musimy jednak uwzględnić możliwości naszego mieszkania, a więc ocenić na jak duży drapak możemy sobie pozwolić. Do wyboru mamy m.in. drapaki pionowe ze słupkiem oplecionym sznurkiem, drapaki poziome (często powyginane, pofalowane), drapaki do zawieszenia na ścianie bądź drzwiach (płaskie i prostokątne lub narożne) oraz najbardziej rozbudowane, designerskie drapaki piętrowe z budą, leżanką i tunelem.

Jaki drapak dla kota kupić i na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zastanawiając się nad tym, w jaki drapak dla kota zainwestować, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, rozmiar drapaka – ten przede wszystkim powinien być dostosowany do wielkości naszego pupila. Jeśli mamy w domu 2-3 koty, drapak powinien być odpowiednio większy. Po drugie, im większa powierzchnia drapania, tym lepiej. Kolejną kwestią jest materiał wykonania – w tym przypadku nie ma sensu oszczędzać na jakości – drapak wykonany z solidnych surowców zdecydowanie dłużej posłuży naszemu kotu. Po czwarte, gadżet musi być stabilny – tyczy się to zarówno mocno rozbudowanych modeli, jak i tych niewielkich przeznaczonych do montażu np. na ścianie. Na koniec pozostaje jeszcze funkcjonalność – im bardziej rozbudowany drapak, tym więcej funkcji może spełniać – poza drapakiem być miejscem zabawy oraz odpoczynku.