Jak usunąć kleszcza u psa

Jak usunąć kleszcza u psa?

Zwierzęta wychodzące są narażone na wiele szkodliwych dla zdrowia czynników. Bakterie, pasożyty, owady mogą wywoływać wiele poważnych chorób. Wraz ze zmianą pory roku, z zimy na wiosnę, gdy przyroda budzi się do życia, niestety w trawach i krzewach na polach, łąkach, w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach grasują kleszcze, które jak wiadomo stanowią zagrożenie zarówno dla nas, ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. W związku z tym, przez cały okres wiosny, lata i wczesnej jesieni należy stosować odpowiednią profilaktykę, która uchroni psa przed kleszczami. Lekarze weterynarii zalecają preparaty na kleszcze u psów w postaci kropli, obroży, czy sprayów. Co jednak robić, gdy znajdziemy u swojego pupila roznoszącego boreliozę pajęczaka? Jak usunąć kleszcza u psa? Czy można zrobić to samodzielnie, czy lepiej zgłosić się do weterynarza? Czym wyciągnąć kleszcza u psa? Na czym polega usuwanie kleszcza u psa? Podpowiadamy jak wyjąć kleszcza u psa!

 

Usuwanie kleszcza u psa

Usuwanie kleszcza u psa, jeśli takowego zauważymy na ciele swojego pupila to absolutna konieczność. Te niewielkie pajęczaki, choć same w sobie nie są szczególnie niebezpieczne, niestety przenoszą patogeny groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. Pośród nich wymieniamy: erlichiozę, anaplazmozę, babeszjozę oraz najpopularniejszą – boreliozę. Stąd też każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć jak usunąć kleszcza u psa. Jeśli będziemy dokładnie wiedzieli jak wyjąć kleszcza u psa, raczej nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zrobili to samodzielnie. Warto przy tym pamiętać, że należy sprawdzić nie tylko w jaki sposób, ale również czym wyciągnąć kleszcza u psa.

 

Czym wyciągnąć kleszcza u psa?

Odpowiedź na pytanie tytułowe, które brzmi: „Jak usunąć kleszcza u psa?” powinna zawierać w sobie również odpowiedź na pytanie o to, czym wyciągać kleszcza u psa, a więc jakich akcesoriów w tym celu użyć. W internecie można znaleźć różne, często wręcz zaskakujące i nieco dziwne wskazówki. Niestety, wiele z nich może zaszkodzić naszemu pupilowi. Zaliczamy do nich: smarowanie pasożyta tłuszczem, lakierem do paznokci bądź alkoholem czy też podpalanie zapalniczką. Absolutnie nie wolno tego robić! Wobec tego, czym wyciągnąć kleszcza u psa? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną pęsetę do kleszczy dla psa, szczypce bądź łyżeczkę do usuwania kleszczy u psa. Gadżety te znajdziemy w dobrym sklepie weterynaryjnym. A jak wyjąć kleszcza u psa przy pomocy takiego przyrządu?

 

Jak wyjąć kleszcza u psa?

Do usuwania kleszcza u psa z całą pewnością warto posłużyć się specjalnym przyrządem. To, czym wyciągnąć kleszcza u psa jest oczywiście ważne, niemniej, liczy się też sam sposób. Jak wyjąć kleszcza u psa? Otóż, w pierwszych kolejności należy odsunąć sierść/włosy na bok. Kolejno przy pomocy pęsety/szczypców/łyżeczki chwycić kleszcza jak najbliżej skóry zwierzęcia. Co ważne – nie szarpiemy, nie ściskamy, nie siłujemy się, lecz zachowujemy spokój i ostrożność. Jednym, energicznym, stanowczym ruchem wykręcamy – nigdy wyrywamy – kleszcza. Na koniec dezynfekujemy miejsce wkłucia. I po wszystkim – pies jest już bezpieczny!