Jak schłodzić psa?

Jako opiekunowie zwierząt domowych – psów, kotów, gryzoni chcemy dla nich jak najlepiej. Uważnie dobieramy dla nich odpowiednie karmy, chętne podajemy im smakołyki, dbamy o ich higienę, poświęcamy im swój wolny czas na zabawę, wyprowadzamy na spacery, a także troszczymy się o ich zdrowie i dobre samopoczucie, m.in. kontrolując ich stan u weterynarzy. Powinniśmy przy tym pamiętać, że nasi czworonożni przyjaciele pod wieloma względami są podobni do nas samych, m.in. porównywalnie do nas odczuwają zmiany pór roku, a co za tym idzie – temperatury. Kiedy termometry wskazują około 30 stopni Celsjusza, słońce praży i robi się duszno, musimy wiedzieć, że tak jak my, tak i nasze psy się męczą. Jak radzi sobie pies w upale? W jaki sposób psy reagują na znaczny wzrost temperatury? Jak schłodzić psa w upalne dni? Czy możemy jakoś ulżyć w tym czasie swojemu pupilowi? Jakie znaczenie odgrywa chłodzenie psa wodą i co jeszcze powinniśmy dla niego zrobić? Radzimy, jak schłodzić psa!

Jak radzi sobie pies w upale?

Jak schłodzić psa? Co możemy zrobić, aby wspomóc naszego pupila latem, gdy temperatury oscylują w granicach 30 stopni Celsjusza i jest po prostu nieznośnie gorąco? Przede wszystkim musimy wiedzieć jak radzi sobie pies w upale. Otóż, w przeciwieństwie do ludzi, psy nie posiadają gruczołów potowych, co oznacza, że nie pocą się. Zamiast tego dyszą i właśnie poprzez dyszenie regulują temperaturę swojego ciała. Natomiast w naprawdę upalni dni, mało które rzeczywiście sobie z tym radzą, co może skończyć się dla nich udarem cieplnym – nadmiernym ziajaniem i ślinieniem się, podwyższoną temperaturą ciała, brakiem apetytu, wymiotami i biegunką, ospałością, zaburzeniami świadomości, trudnościami z utrzymaniem równowagi, a nawet utratą przytomności. Wobec tego, psa w upale powinniśmy jakoś wspomóc. Jak schłodzić psa? Czy chłodzenie psa wodą to dobry sposób?

Jak schłodzić psa w upalne dni?

Nie ulega wątpliwości, że pies w upale męczy się tak samo, jak człowiek, a nawet bardziej. Szczególnie ciężko mają psy o ciemnym umaszczeniu, a także rasy z gęstą, długą sierścią. Wobec tego, jak schłodzić psa w upalne dni? Przede wszystkim, zwierzę musi mieć cały czas dostęp do butelek i poideł ze świeżą, zimną wodą. Niezależnie od tego, czy wakacje spędzamy w domu, czy gdzieś wyjeżdżamy, zawsze powinniśmy mieć przy sobie zestaw butelek i poideł dla swojego pupila. Poza tym, warto zachęcać psa do leżenia na płytkach, które zawsze są chłodniejsze niż panele czy parkiet lub zaopatrzyć się w specjalną matę chłodzącą dla psów. Pomocne mogą okazać się też wentylatory, jednak w tym przypadku trzeba zachować ostrożności, by psa z kolei nie przeziębić. W końcu, absolutnie niezbędne jest chłodzenie psa wodą.

Polecamy nasz butelki i poidła dla psa.

Chłodzenie psa wodą

Zastanawiając się jak schłodzić psa, co można zrobić, by pies w upale aż tak bardzo się nie męczył, na pewno należy uwzględnić chłodzenie psa wodą. Chłodna kąpiel niewątpliwie poprawi samopoczucie naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Jeśli mamy ogród, warto ustawić na wylegującego się w cieniu psa zraszacz ogrodowy lub co jakich czas oblewać go wodą z węża ogrodowego. Świetnym rozwiązaniem jest też zakup basenu. Nie zapominajmy przy tym, by zwłaszcza w przypadku ras długowłosych przed nadchodzącymi upałami, najlepiej na początku lata skrócić ich sierść (samodzielnie lub u psiego fryzjera).