Klatka dla psa

Jak radzić sobie z biegunkami u psów i kotów?

Biegunki to jedne z najczęściej występujących dolegliwości u psów i kotów. Polegają one na zwiększeniu częstotliwości wypróżnień oraz rozrzedzeniu kału. Mogą im towarzyszyć takie objawy jak gorączka, bolesność brzucha, osłabienie, a także odwodnienie.

 

Wśród przyczyn biegunek możemy wyróżnić między innymi:

 

  • zjedzenie nieświeżego pokarmu lub innych śmieci znalezionych na spacerze
  • zbyt szybka zmiana karmy lub sposobu żywienia
  • nietolerancja pokarmowa
  • silny stres
  • spożycie toksycznej substancji
  • zarobaczenie
  • choroby układu pokarmowego
  • reakcja na lek, szczepionkę lub suplement

 

Jeżeli u naszego pupila pojawiło się rozwolnienie przede wszystkim należy zapewnić mu dostęp do świeżej wody oraz postarać się ustalić możliwą przyczynę. Dodatkowo warto wesprzeć psa/kota sprawdzonym preparatem, który załagodzi objawy towarzyszące biegunce. Dobrym wyborem będzie BentoActiv, który zawiera szereg składników pomocnych w walce z rozwolnieniem. W składzie tego preparatu znajdziemy między innymi bentonit, który dzięki właściwościom sorpcyjnym zmniejsza ilość wody w wydalanym kale, a także elektrolity, które zapobiegają odwodnieniu. Na uwagę zasługuje również dodatek trzech różnych źródeł włókna pokarmowego: inuliny, błonnika jabłkowego oraz błonnika Psyllium. Inulina jest przede wszystkim naturalnym prebiotykiem, czyli stymuluje rozwój mikrobioty jelitowej. Ponadto redukuje toksyczne metabolity i reguluje wypróżnianie. Błonnik jabłkowy jest źródłem rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej frakcji włókna pokarmowego. Pomaga przenosić materiały odpadowe przez jelita oraz bierze udział we wchłanianiu wody. Natomiast błonnik Psyllium, czyli pochodzący z babki płesznik wiąże toksyny i wspomaga poprawę pasażu jelitowego. Spośród innych preparatów dostępnych na rynku BentoActiv wyróżnia obecność drożdży Saccharomyces cerevisiae var. Boulardii, czyli probiotycznych kultur drożdży wspomagających walkę z biegunkami oraz ekstraktu z kory wierzby białej, który działa rozkurczowo i pozwala na złagodzenie bólu brzucha u zwierzęcia.

 

W przypadku lekkiego zatrucia zapewnienie dostępu do świeżej wody oraz zastosowanie preparatu BentoActive może okazać się wystarczające do opanowania biegunki. Jednak jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, w kale widoczna jest krew, pasożyty lub duże ilości śluzu, konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii. Podobnie w przypadku, gdy zwierzę zaczyna wymiotować, ma podwyższoną temperaturę ciała, jest apatyczne lub podejrzewamy, że spożyło jakąś toksyczną substancję.

Kliknij tu i kup Bentoactiv.