Mieszkając pod jednym dachem z psem zwykle bardzo się do niego przywiązujemy, traktujemy go jak członka rodziny. Zresztą już samo powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka mówi samo za siebie. Nic więc dziwnego, że zastanawia nas tak wiele kwestii, chociażby odnośnie psiej anatomii, zachowania i charakteru. Powszechnie wiadomo, że najsilniejszym zmysłem umożliwiającym naszym pupilom poznawanie świata i orientowanie się w otoczeniu jest węch. Często mówi się wręcz, że psy „widzą” nosem. Poza tym, mają świetny słuch, zdecydowanie lepszy niż ludzie. Natomiast dość zagadkowy pozostaje dla nas zmysł wzroku tych zwierząt. Jak widzi pies? Czy widzenie psa jest zbliżone czy zupełnie inne od tego, jak my widzimy. Czy psy widzą kolory czy świat jest dla nich czarno-biały? W końcu, jak widzi pies w nocy?
Jak psy widzą? W kwestii widzenia psa warto w pierwszej kolejności zaznaczyć, że psy mają większe źrenice niż ludzie. Do tego ich źrenice są w stanie rozszerzać się na tyle, że oczy zwierzęcia są całe czarne. Zwykle dzieje się tak w półmroku lub ciemności, po to, by widzenie psa było lepsze. Niektórzy przekonują, że nasi pupile mają słabiej rozwinięty narząd wzroku niż ludzie, inni wprost przeciwnie, są zdania, że to nasze widzenie jest gorsze.
Rzeczywiście psy słabo widzą z oddali i nie potrafią szybko wyostrzyć obrazu z bliska, za to psie oczy mają znacznie większą wrażliwość na ruch. Do tego kąt widzenia psów wynosi około 250 stopni, podczas gdy u ludzi maksymalnie 190 stopni. Poza tym, warto omówić jeszcze dwa aspekty, a mianowicie, czy psy widzą kolory oraz jak widzi pies w nocy?
Bez wątpienia widzenie psów jest zupełnie inne niż widzenie ludzi, zwłaszcza pod względem kolorów. Czy psy widzą kolory? Okazuje się, że tak, z tą różnicą, że podczas, gdy ludzkie oko rozróżnia 6 kolorów (żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy), nasi czworonożni przyjaciele postrzegają je w różnych odcieniach żółtego (od złocistego po ciemny brąz), niebieskiego (od jasnobłękitnego po granat) i szarego. Natomiast, jak widzi pies w nocy?
Jak psy widzą? To, że widzenie psów jest inne niż ludzi, co nie znaczy, że gorsze (po prostu inne), nie ulega wątpliwości. Najlepszym na to przykładem jest postrzeganie kolorów, ale też sposób widzenia psów, gdy zapada zmrok. Jak widzi pies w nocy?
Ku zaskoczeniu wielu osób, pies bardzo dobrze widzi w ciemności. Zawdzięczają to specjalnej błonie odblaskowej (typowej również dla kotów i dzikich zwierząt, które polują w nocy) odbijającej światło przez siatkówkę i przekierowującej promienie znów na siatkówkę. To dzięki niej dostrzegają każdy ruch. Jednak wciąż, nie widzą tak ostro i daleko jak ludzie.
Czasami psy zapadają na niespotykane choroby oczu. Oprócz ropienia i „zamglonego spojrzenia” pojawiają się wówczas takie objawy jak trzepanie głową lub ciągłe drapanie się w okolicach oczu. Warto wówczas udać się po poradę do lekarza weterynarii. Właścicieli kusi wówczas, by samemu podać suplementy dla psa. Pamiętajmy jednak, żeby samemu nie podawać żadnych leków i kropli do oczu dla psa.