Jak oswoić królika

Jak oswoić królika?

Choć psy i koty to niezmiennie od wielu już lat najpopularniejsze zwierzęta domowe, w naszym kraju i w ogóle na świecie nie brakuje też miłośników gryzoni, pośród których wymieniamy m.in.:

 

 

I choć mogłoby się wydawać, że zwierzęta te są dość dzikie i nie sposób zbudować z nimi taką relację, jak z psem czy kotem, okazuje się, że również uszate futrzaki potrafią przywiązać się do człowieka. Niemniej, wiele zależy w tym przypadku od naszego podejścia. O wszystkim mogą przesądzić już pierwsze godziny i pierwsze dni królika w domu. Wobec tego, jak oswoić królika? Jak zachowywać się względem niego na początku znajomości? Na czym właściwie polega oswajanie królika? Jak przekonać do siebie te niewielkie zwierzęta?

 

Podróż do domu i pierwsze dni królika w domu

 

Jak oswoić królika i nawiązać z nim szczególną relację? Otóż, oswajanie królika warto rozpocząć już od pierwszych wspólnych chwil z gryzoniem. Najlepiej już w czasie podróży ze sklepu zoologicznego do domu. Wystraszonego całą sytuacją królika, który właśnie opuścił swoją klatkę i współtowarzyszy nie należy od razu brać na ręce.

 

Najlepiej przewieźć/przenieść go do nowego lokum w ciemnym kartonie z pokrywką, w której wydrążone są przepuszczające powietrze dziurki. W ten sposób uchronimy swojego nowego pupila przed dodatkowym stresem. Z tego samego względu pudełko należy zabezpieczyć przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem. Warto za to cicho i spokojnie mówić do królika, by od samego początku przyzwyczajał się do naszego głosu i kojarzył go z czymś miłym.

 

Jak oswoić królika?

 

Po przybyciu do mieszkania, uszatego należy umieścić w uprzednio przygotowanej klatce. Przez pierwsze godziny, a nawet dni zapewne będzie trzymał dystans. Nie trzeba się tym martwić, a raczej uzbroić w cierpliwość i pozwolić królikowi się zadomowić. Przez pierwsze dni królika w domu nie należy go wyciągać z klatki, jedynie co jakiś czas do niego mówić łagodnym głosem i oczywiście podawać mu porcje świeżego pożywienia. Nie oczekujmy przy tym, że królik od razu będzie jadł nam z ręki. Wprost przeciwnie – zapewne nieśmiało ucieknie na drugi koniec klatki. Z czasem królik sam, stopniowo zacznie podchodzić do naszej ręki trzymającej kawałek warzywa lub owocu. Dopiero, gdy pupil pewnie będzie jadł z naszej ręki, możemy przystąpić do dalszych kroków oswajania królika.

 

Oswajanie królika

 

Oswajanie królika to proces, który rozpoczyna się w chwili, gdy zwierzę zabieramy ze sobą do swojego mieszkania. Zwykle trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jak oswoić królika? Przede wszystkim bądźmy cierpliwi, nie spieszmy się i zachowujmy się przy gryzoniu spokojnie. Jeśli w pierwszych dniach królika w domu zdobędzie on do nas na tyle zaufania, by jeść nam z ręki, możemy pozwolić sobie na więcej.

 

Kolejnym etapem jest przyzwyczajanie zwierzęcia do dotyku. Jednocześnie z karmieniem (tu konieczna jest odpowiednia karma dla królika) możemy delikatnie zacząć głaskać królika po głowie.  Począwszy od miejsca między oczami aż do uszu. Po kilku takich próbach, nasz pupil w końcu zacznie chętnie sam podchodzić do naszej ręki wręcz oczekując głaskania.

 

Wreszcie przychodzi czas na wypuszczenie królika z klatki. W tym celu należy pozbyć się z jego otoczenia niebezpiecznych dla niego przedmiotów, roślin trujących, drobnych elementów, które mógłby połknąć. Pamiętajmy też, że króliki trzeba podnosić umiejętnie i delikatnie – najlepiej jedną ręką chwytać za skórę na grzbiecie, drugą podkładać pod tylne łapy.