Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa

Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

Czasem okazuje się, że mimo najszczerszych chęci i starań, by wszystko było w jak najlepszym porządku, z naszym czworonożnym przyjacielem zaczyna dziać się coś niedobrego. Weźmy np. takie linienie. Oczywiście jest ono procesem naturalnym, jednak nadmierne, ciągłe, niezależne od pory roku gubienie sierści powinno nas już zaniepokoić. Niestety, w takiej sytuacji bardzo prawdopodobne, że z pupilem faktycznie jest coś nie tak. Stąd też, w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować dlaczego psu wypada sierść. Dopiero po znalezieniu najbardziej prawdopodobnego źródła problemu, należy zastanowić się jak ograniczyć wypadanie sierści u psa. A zatem, rozważmy ewentualne przyczyny oraz spróbujmy określić co zrobić, żeby psu nie wypadała sierść.

 

Dlaczego psu wypada sierść?

 

Jak już ustaliliśmy w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie nie na pytanie o to, jak ograniczyć wypadanie sierści u psa, lecz dlaczego psu wypada sierść. Przyczyny takiego zjawiska mogą być bardzo różne. Źródła problemu przede wszystkim należy upatrywać w odżywianiu oraz pielęgnacji psa.

Nadmierne wypadanie sierści może oznaczać, że dieta naszego pupila jest nieodpowiednio zbilansowana – być może w pożywieniu brakuje białka, kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów. Linienie powodują chociażby niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i 6, cynku, biotyny, ryboflawiny oraz witamin A i E. A co, jeśli z dietą wszystko jest OK? Dlaczego psu wypada sierść? Całkiem prawdopodobne, że pies gubi sierść przez niewłaściwą pielęgnację, tj. niewystarczającą (rzadkie czesanie i kąpanie) lub przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków. Powodem może być również jakaś poważna choroba grzybiczna skóry, której jednym z objawów może być łupież u psa.

 

Co zrobić, żeby psu nie wypadała sierść?

 

Jeśli ustaliliśmy już dlaczego psu wypada sierść, a przynajmniej znamy prawdopodobne przyczyny, trzeba przejść do działania. Najwyższa pora zastanowić się co zrobić, żeby psu nie wypadała sierść. Jeśli mamy podejrzenia co do niewłaściwej diety, powinniśmy zainwestować w dobrej jakości, rekomendowaną przez weterynarzy karmę bogatą w składniki odżywcze, których niedobór może powodować nadmierne linienie. Warto zastanowić się czy nie przydałby się tu tabletki na sierść dla psa przepisane przez lekarza weterynarii.

Warto również zaopatrzyć swojego pupila w suplementy diety poprawiające kondycję skóry i sierści. A jak ograniczyć wypadanie sierści u psa, gdy najlepsza karma dla psa i witaminy nie pomagają? Psa trzeba regularnie czesać i kąpać, lecz co istotne przy użyciu właściwych szamponów dla psów i odżywek nawilżających. Natomiast, jeśli wszystko zawodzi trzeba udać się do weterynarza.