Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Chodzenie przy nodze to bardzo przydatna umiejętność u psów. W związku z powyższym warto podjąć próby nauczenia jej swojego pupila. Jeśli nam się to uda będziemy zupełnie spokojni o swojego czworonożnego przyjaciela podczas:

  • – przechodzenia przez ulicę,
  • – w pobliżu małych, być może wystraszonych dzieci,
  • – czy też ujadających zza ogrodzenia psów.

 

Nawet gdy używamy smyczy dla psa to przy dużym zwierzaku nie możemy nigdy być pewni, że będzie potrafił utrzymać swoje emocje w ryzach, gdy zobaczy lub usłyszy interesujący bodziec. Dlatego warto ćwiczyć z pupilem od samego początku. Czasem nawet można zaopatrzyć się w kaganiec dla psa. Niestety musimy nastawić się na to, że nauka chodzenia przy nodze nie należy do najłatwiejszych, a także wymaga od nas sporych pokładów cierpliwości. Efekty są jednak warte całego zamieszania. Wobec tego, do dzieła! Zastanówmy się, jak nauczyć psa chodzenia przy nodze!

 

Przy której nodze powinien chodzić pies?

 

W pierwszej kolejności, tzn. zanim przystąpimy do nauki chodzenia przy nodze, warto abyśmy zastanowili się przy której nodze powinien chodzić pies. Na co dzień z reguły lepiej sprawdza się chodzenie przy nodze prawej, choć jest to kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli np. jesteśmy osobami leworęcznymi, bądź z innych powodów preferujemy mieć zwierzę po swojej lewej stronie, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie. Co istotne, jeśli mamy ambicję, by nasz pupil brał udział w psich zawodach wybierzmy lewą nogę, gdyż tego wymagają regulaminy konkursów.

 

Nauka chodzenia przy nodze

 

Skoro ustaliliśmy już, przy której nodze powinien chodzić pies, najwyższa pora przejść do sedna sprawy. Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze? Przede wszystkim, przygotujmy smakołyki, którymi będziemy nagradzać psa. Przydatny może okazać się również clicker, czyli niewielkie akcesorium do tresury.

 

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze? Naukę chodzenia przy nodze należy rozpocząć w spokojnym otoczeniu np. w domu. W pierwszej kolejności pies musi nauczyć się dotykać nosem naszej dłoni i zgodnie z ruchem podążać za nią. Po drugie, należy wskazać pupilowi prawidłową pozycję tuż przy naszej nodze.

 

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

 

Jeśli zwierzę potrafi prawidłowo ustawić się, pora na ćwiczenia z chodzenia przy nodze. Dobrze, abyśmy na początek chodzili wzdłuż ściany lub innego ogranicznika, który da psu do zrozumienia, że chcemy, by szedł z nami równym krokiem. Z każdym krokiem naciskamy na clicker i/lub nagradzamy psa smakołykiem. Z czasem, gdy psu idzie coraz lepiej, częstujemy go przysmakiem np. co 5-10 krok, aż wreszcie stopniowo wycofujemy się z dawania mu smakołyków.

 

Następnym krokiem nauki chodzenia przy nodze są zakręty, zwroty, zmiany tempa. Bardzo ważne, by za każdym razem dawać komendę „noga” i nagradzać. Jeśli pies dobrze radzi sobie w domu, kolejne treningi możemy przenieść na zewnątrz. Szkolenie psa na podwórku będzie jeszcze trudniejsza ze względu na większą ilość rozpraszających bodźców, ale należy ćwiczyć do skutku.