Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Koty to zwierzęta bardzo czyste, nieznoszące brudu czy nieprzyjemnych zapachów i potrafiące w dużym stopniu o swą czystość samodzielnie zadbać. Mruczki same się myją, dzięki czemu ich futro jest zawsze miękkie i lśniące. Zwykle załatwiają też swoje potrzeby fizjologiczne w jednym ustalonym miejscu. Jeśli kot przywyknie do korzystania z kuwety jedyne co będziemy musieli przy nim robić (nie licząc karmienia, zabawy czy wizyt u weterynarza) to sprzątanie kuwety. Na szczęście w dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do wysokiej jakości żwirków nie jest to najmniejszym problemem. Oczywiście pod warunkiem, że uprzednio poświęcimy wystarczającą dużo czasu na naukę korzystania z kuwety. Wobec tego, jak przyzwyczaić kota do kuwety? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby? Po jakie metody sięgnąć? Podpowiadamy jak nauczyć kota korzystania z kuwety!

Korzystanie z kuwety

Zanim ustalimy na czym polega nauka korzystania z kuwety i jak przyzwyczaić kota do kuwety raz na zawsze, wyjaśnijmy sobie dlaczego tak istotnym jest, by zwierzak opanował tę umiejętność, a raczej nawyk. Otóż życie pod jednym dachem z kotem, który załatwia się gdzie popadnie to prawdziwa męka. Mocz kota ma bardzo nieprzyjemny, a do tego intensywny zapach, w związku z czym absolutnie nie możemy pozwolić sobie na to, by zamiast w kuwecie swe potrzeby fizjologiczne spełniał na podłodze czy dywanie. Pamiętajmy przy tym, że futrzaki pod tym względem są czyściochami i raczej nie skorzystają ponownie z miejsca, w którym nie zostało sprzątnie, i w którym najzwyczajniej cuchnie. Korzystanie z kuwety przez kota rozwiązuje problem – po każdej toalecie, możemy bowiem sprzątnąć nieczystości, w czym pomocne są tzw. żwirki zbrylające. A zatem, jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Nauka korzystania z kuwety

Na szczęście nauka korzystania z kuwety nie jest niczym trudnym. Zwierzęta te mają bowiem wrodzoną potrzebę zakopywania swych odchodów. Stąd też w większości przypadków potrafią to robić właściwie od maleństwa – kocięta naturalnie przywykają do korzystania z kuwety, tym bardziej, że obserwują jak robi to ich matka. Może jednak zdarzyć się tak, że kot, którego przygarnęliśmy pod swój dach nie miał wcześniej okazji załatwiać się do kuwety właśnie. Wówczas to na nas spada obowiązek nauki korzystania z kuwety. A zatem, jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Jak przyzwyczaić kota do kuwety?

Jak już zostało wspomniane nauka korzystania z kuwety to zwykle proces ani zbyt długi, ani skomplikowany. Jak przyzwyczaić kota do kuwety? Otóż kluczowy jest wybór odpowiedniego modelu kuwety, a także żwirku, o czym pisaliśmy już w poprzednim artykule. Chodzi o to, by zachęcić kota do korzystania z kuwety. I tak też, dla kociąt najlepsze są kuwety otwarte o niskich krawędziach. Poza tym, pomocne będzie ograniczenie w pierwszych dniach, a jeśli to konieczne tygodniach przestrzeni, na której przebywa mały futrzak, np. do jednego pokoju. Jeśli mamy taką możliwość ustawmy w nim nie jedną, a dwie kuwety, tak, by malec zawsze miał jedną z nich w zasięgu wzroku. Jednak i to nie wszystko. Warto bowiem zapoznać malca z kuwetą. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Otóż dobrze kilka razy dziennie, zwłaszcza w momentach, gdy widzimy, że ma zamiar się załatwić po prostu wsadzać go do niej.