Jak dbać o starego psa

Jak dbać o starego psa?

Nie bez przyczyny mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Prawdopodobnie żaden człowiek i żadna inna istota na tym świecie, nie będzie nam tak wierna, lojalna, wdzięczna, jak czworonożny pupil, którego otoczymy należytą troską i miłością. Przykre jest tylko to, że niestety zwierzęta te żyją znacznie krócej niż ludzie. W związku z tym, prędzej czy później przychodzi nam zmierzyć się ze starzeniem się psa, chorobą i w końcu śmiercią. Na pewno warto na ten szczególny czas przygotować się, by kiedy już nadejdzie, wiedzieć jak dbać o starego psa. Wobec tego, kiedy zaczyna się starość u psa? Jakie są główne oznaki starzenia się psa? Wreszcie, na czym polega opieka nad starym psem i czym różni się od opieki nad młodym i dorosłym?

 

Starzenie się psa

Przyjmuje się, że psy żyją maksymalnie 20 lat. W rzeczywistości naprawdę niewiele osobników dożywa tak zacnego wieku. W większości psy żyją około 10-16 lat. Długość życia jest zależna od rasy psa i oczywiście indywidualnych uwarunkowań oraz trybu życia. Jak wynika z wieloletnich obserwacji, psy ras małych żyją dłużej od psów ras dużych, a co za tym idzie starzenie się psa przypada na różny okres – u niektórych następuje około 7 roku życia, u innych dopiero po 10. Dla ułatwienia zwykło się szacować, że gdy zwierzę przeżyło 2/3 przewidywanej dla swojej rasy długości życia, zaczyna się starzeć, o czym świadczą pojawiające się oznaki starzenia się psa. Co zaliczamy do takich objawów i jak dbać o starego psa, kiedy je zaobserwujemy? Jak zaplanować opiekę nad starym psem?

 

Oznaki starzenia się psa

Aby wiedzieć, jak dbać o starego psa, przede wszystkim musimy mieć świadomość w jakim okresie mniej więcej następuje starzenie się psa.  Powinniśmy potrafić rozpoznać pierwsze objawy starzenia. Do podstawowych oznak starzenia się psa, jakie można obserwować u większości seniorów tego gatunku zaliczamy:

  • – utratę połysku i siwienie sierści,
  • – spowolniony metabolizm,
  • – słabszy niż dawniej wzrok i słuch,
  • – sztywnienie stawów
  • – oraz utratę napięci mięśni.

Poza tym, w czasie starzenia się psa może pojawić się u niego demencja, co wiążą się z dezorientacją (utrata świadomości otoczenia), problemy z interakcją z ludźmi i innymi psami, niepokojem, brakiem zainteresowania aktywnością fizyczną/zabawą, zmianą cyklu dobowego. Wówczas ogromne znaczenie ma odpowiednia opieka nad starym psem. Zatem, jak dbać o starego psa?

 

Opieka nad starym psem

Podobnie, jak szczeniak w pierwszych tygodniach pobytu w naszym domu wymaga z naszej strony szczególnej troski, tak samo starzenie się psa i nasza w tym czasie odpowiednia opieka nad starym psem może przełożyć się na jego zdrowie i samopoczucie. Jak dbać o starego psa? Na pewno ogromnie istotne jest żywienie psa seniora, które musi uwzględniać jego ogólną kondycję oraz ewentualne choroby i schorzenia. Dietę staruszka warto konsultować z zaprzyjaźnionym weterynarzem. Na pewno dobrym pomysłem jest podawaniu mu naturalnych gryzaków dla psa, które opóźniają wypadanie zębów.

 

Równie ważna jest właściwa higiena i pielęgnacja psa. Musimy też zadbać o odpowiednie, możliwie najwygodniejsze posłanie. Warto legowisko dla psa wybierać dostosowane do wielkości i preferencji. Chodzi o to, by seniorowi stworzyć miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie i po prostu dobrze. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, nie czekajmy, jak najszybciej udajmy się do weterynarza – być może zawczasu wykryjemy chorobę. W ogóle najlepiej zaplanować regularne wizyty. W końcu, w miarę możliwości poświęcajmy pupilowi swój czas, okazujmy zainteresowanie.