Jak dbać o sierść kota

Jak dbać o sierść kota?

Zwykło się sądzić, zresztą po części słusznie, że koty w przeciwieństwie do psów same potrafią zatroszczyć się o swoją higienę oraz pielęgnację sierści. Koty rzeczywiście regularnie się myją (a przynajmniej powinny). W związku z czym rzadko zachodzi potrzeba ich kąpania. Tak naprawdę należy to robić jedynie wówczas, gdy zwierzę z jakichś powodów jest tak brudne, że nie potrafi samodzielnie sobie z tym poradzić.

 

Warto wykąpać zwierzę także w sytuacji, gdy zaatakowały go pchły. Wówczas należy zadbać o odpowiednie warunki, by nie stresować kota oraz użyć specjalnych szamponów dla kota, gdyż te dla ludzi mogą wywoływać odczyny alergiczne.

 

Jako właściciele mruczków musimy jednak pamiętać, że miękkie, lśniące futro poza tym, że dodaje urody, przede wszystkim świadczy o ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Stąd też, powinniśmy wiedzieć jak dbać o sierść kota. Na czym polega pielęgnacja kota? Czy np. czesanie kota jest zalecanym zabiegiem i jeśli tak, to jak czesać kota?

 

Pielęgnacja sierści kota

 

Jak dbać o sierść kota, aby utrzymać ją w jak najlepszej kondycji? Przede wszystkim trzeba działać wielopoziomowo. Na to, w jakim stanie jest futro naszego mruczka ma bowiem wpływ co najmniej kilka czynników. Jeśli kotu nic nie dolega, jest zdrowy, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, zadbany, szczęśliwy jego sierść jest mocna, miękka, sprężysta, lśniąca. Jeżeli zaś boryka się z jakąś chorobą, pasożytami bądź pchłami, czuje się samotny, brakuje mu zabawy – zaczyna intensywnie gubić włosy, jego futro staje się matowe.

 

Podobnie dzieje się w przypadku nieprawidłowej diety. Okazuje się, że pielęgnacja sierści kota to także prawidłowe żywienie. Dlatego tak ważne, abyśmy podawali mu wysokiej jakości karmę dla kotów, w dostosowanych do etapu rozwoju i potrzeb ilościach. W końcu, ostatnim spośród trzech najważniejszych elementów składających się na pielęgnację sierści kota jest czesanie kota. Często niestety zapomina się o tym lub w ogóle nie bierze pod uwagę. Dlaczego należy to robić i jak czesać kota?

 

Czesanie kota – jak dbać o sierść kota?

 

Czesanie kota to jeden z najważniejszych zabiegów jeśli mowa nie tylko o pielęgnacji sierści kota, ale dbania o zwierzę w ogóle. Stąd też nie wolno czynności tej zaniedbywać. Tym bardziej, że dzięki systematycznemu czesaniu kota zyskujemy naprawdę wiele. Poza tym, że sierściuch wygląda pięknie, jego futerko jest miękkie, sprężyste, lśniące, co niewątpliwie przekłada się na jego dobre samopoczucie, zadowolenie, w ten oto prosty sposób zażegnujemy problem wszechobecnej sierści. Krótką mówiąc – wyczesywanie martwych włosów pozwala zminimalizować ilość sierści, jaką mruczek pozostawia na podłodze, kanapie i naszych ubraniach. W końcu, za sprawą czesania sierści zmniejszamy ilość i wielkość gromadzących się w kocim przełyku kul włosowych. A zatem, jak dbać o sierść kota? Jak czesać kota?

 

Jak czesać kota?

 

Skoro wiemy już jak dbać o sierść kota kompleksowo oraz jak ważne jest regularne czesanie kota, najwyższa pora wyjaśnić w jaki sposób to robić. Jak czesać kota? Na szczęście nie jest to trudne, a większość kotów wprost przepada za tą czynnością. Przede wszystkim musimy robić to regularnie – systematyczność jest w tym przypadku kluczowa. Koty krótkowłose należy czesać około raz-dwa razy w tygodniu. Natomiast koty długowłose najlepiej co drugi-trzeci dzień. Nie bez znaczenia również po jakie akcesoria sięgniemy.

 

Standardowe szczotki przeznaczone do czesania kota są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się u większości ras kotów, jak i tzw. dachowców. Ważne, aby były elastyczne, żeby nie podrażniały kociej skóry. Bardzo fajnym gadżetem są też gumowe rękawice, a dla kotów o długiej sierści furminator oraz metalowy grzebień do rozczesywania mocno splątanych włosów.