Jak często wyprowadzać psa

Jak często wyprowadzać psa?

Odpowiednia karma dla psa, zestaw niezbędnych suplementów diety, wymagane szczepienia psa i odrobaczanie, wygodne legowisko dla psa, kilka zachęcających do zabawy gadżetów, zestaw psich kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji, porządna obroża i smycz. Jak widać, każdy, kto przygarnia pod swój dach czworonożnego przyjaciela musi solidnie się do tego przygotować. Pies to ogromna odpowiedzialność. Nie wystarczy raz na jakiś czas zaopatrzyć się w potrzebne produkty, codziennie wymienić wodę, nasypać trochę karmy do miski i jeśli to konieczne odwiedzić weterynarza. Wyprowadzanie psa na spacer może okazać się kluczowe dla jego zdrowia i samopoczucia. Jak często wyprowadzać psa na spacer w ciągu dnia? Ile powinien trwać spacer z psem? W jaki sposób ilość i intensywność takich przechadzek oddziałuje na zwierzaka? Wyjaśniamy jaka jest rola spaceru, jak często wychodzić z psem na spacer i ile czasu powinien nam on zajmować.

 

Wyprowadzanie psa na spacer

Nie da się ukryć, że wyprowadzanie psa na spacer przede wszystkim kojarzy nam się z potrzebami czysto fizjologicznymi. I rzeczywiście, spacer m.in. temu właśnie służy, choć nie tylko. Przede wszystkim chodzi bowiem o aktywność fizyczną, o zmianę otoczenia, możliwość poznania nowych miejsc i zapachów, a także kontaktu i zabawy z innymi psami. W związku z tym, nawet jeśli mieszkamy w domu z dużym ogrodem, w którym nasz pupil teoretycznie mógłby się załatwiać, wyprowadzanie psa na spacer wciąż jest konieczne dla jego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jak często wyprowadzać psa i właściwie ile powinien trwać spacer z psem?

 

Jak często wychodzić z psem na spacer?

Wyprowadzanie psa na spacer to nasz, jako właścicieli podstawowy obowiązek. W związku z tym, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jak często wychodzić z psem na spacer. Otóż okazuje się, że trzy spacery dziennie – rano, popołudniu i wieczorem to absolutne minimum, przy czym dotyczy to psów dorosłych. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wychodzić jeszcze częściej – 4-5 razy w ciągu dnia. Nieco inaczej sprawa ma się ze szczeniętami. Jak często wyprowadzać psa młodego? Trudno podać konkretną ilość spacerów. Na pewno, szczeniaki, które dopiero uczą się załatwiać na dworze, mają niewielkie pęcherze i nie do końca potrafią je kontrolować potrzebują więcej krótkich spacerów w ciągu dnia. No właśnie… a ile powinien trwać spacer z psem?

 

Ile powinien trwać spacer z psem?

Wiemy już, jak często wyprowadzać psa. Co jednak z długością takich przechadzek? Ile powinien trwać spacer z psem? Spacer poranny powinien być najdłuższy. Idealnie, gdy możemy pozwolić sobie na to, by trwał minimum 30 minut do godziny, w trakcie których nie zabraknie elementów zabawy. Nasz pies z całą pewnością będzie nam za to wdzięczny. Spacer popołudniowy zwykle nie musi być dłuższy niż 10 min, zwłaszcza, jeśli ten poranny był długi. Tu chodzi przede wszystkim o załatwienie potrzeb fizjologicznych. Wreszcie, spacer wieczorny ma na celu relaks. W tym czasie ma się odprężyć nie tylko nasz czworonożny przyjaciel, ale i my sami. Taki spacer na dobry sen może trwać 20 min, a równie dobrze i godzinę.