Jak często odrobaczać kota

Jak często odrobaczać kota?

W opiece nad zwierzętami udomowionymi istotnych jest co najmniej kilka kwestii. Żywienie, higiena, ruch i zabawa – wszystko to przekłada się na ogólną kondycję i samopoczucie psów, kotów i gryzoni, a także na nasze relacje z nimi. Jeśli chcemy, by towarzyszyły nam one przez długie lata, były zdrowe i pełne energii, z pewnością musimy też regularnie odwiedzać weterynarza, zwłaszcza, gdy cokolwiek nas niepokoi. W przypadku niektórych zwierząt, m.in. kotów absolutnie niezbędne jest odrobaczanie. Na czym polega odrobaczanie kota? Czy odrobaczanie kota domowego rzeczywiście jest konieczne i jeśli tak – dlaczego? Co ile odrobaczać kota wychodzącego? Wyjaśniamy, jak często odrobaczać kota, by uchronić go przed różnego rodzaju chorobami i schorzeniami!

 

Na czym polega odrobaczanie kota?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie tytułowe, czyli: „Jak często odrobaczać kota?”, warto przypomnieć na czym polega odrobaczanie kota. Przede wszystkim pamiętajmy, że odrobaczanie kota domowego, a zwłaszcza wychodzącego to jedno z najważniejszych działań profilaktycznych i prozdrowotnych. O konkretnym sposobie, czyli formie środka na odrobaczenie powinien zadecydować weterynarz. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są:

  • tabletki na robaki,
  • pasty i żele odrobaczające,
  • a także krople typu spot-on na pasożyty zewnętrzne przeznaczone do aplikowania na kark.

Natomiast co ile odrobaczać kota? W jakich odstępach czasowych powinno przeprowadzać się odrobaczanie kota domowego niewychodzącego i wychodzącego?

 

Odrobaczanie kota domowego niewychodzącego

Wbrew pozorom, pasożyty u kota nazywane popularnie robakami to problem, który dotyka nie tylko koty wychodzące, ale również te, które pozostają w domu i nie wytykają nosa na zewnątrz. Oczywiście są one narażone w mniejszym stopniu, jednak wciąż. Oznacza to, że systematyczne odrobaczanie kota domowego niewychodzącego to absolutna konieczność, aby cieszył się on dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Takie odrobaczanie należy przeprowadzać już u młodych kotów, które mogły zarazić się pasożytami (np. kocią glistą) od swojej matki.

 

Pierwsze odrobaczenie kota domowego powinno się odbyć, gdy ten skończy 3-4 tygodnie, następnie powtarzać na 7 dni przed każdym szczepieniem. Natomiast, z uwagi na to, że jaja robaków atakujących zwierzęta możemy przynieść do domu choćby na podeszwach butów, niezbędne jest również regularne odrobaczanie dorosłego kota – przynajmniej 4 razy do roku. Natomiast, co ile odrobaczać kota wychodzącego?

 

Co ile odrobaczać kota wychodzącego?

Jak często odrobaczać kota? Czy odrobaczanie kota domowego wychodzącego powinno przeprowadzać się częściej niż kota niewychodzącego? Otóż, zalecenie są właściwie takie same – dorosłe koty wychodzące powinno się odrobaczać co najmniej 4 razy w roku. Niemniej, najlepszą metodą wydaje się regularne badanie kału, które pokazuje, czy kot jest zarobaczony, w związku z czym konieczne jest odrobaczanie kota domowego, czy też nie.