Choroby uszu u kota objawy

Jak często odrobaczać kota i kocięta?

Robaki to problem, który może spotkać kota na każdym etapie jego życia. Nawet koty, które nie wychodzą poza mieszkanie nie są wolne od tego zagrożenia. By zadbać o zdrowie kotów oraz własne należy pamiętać, kiedy i jak odrobaczać kocięta oraz dorosłe koty. 

 

 

Precyzyjne wytyczne dotyczące częstotliwości przeprowadzania odrobaczeń u kociąt i kotów opracowane zostały przez specjalistów z Europejskiej Rady ds. Parazytozy Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP).

 

 

Po co odrobaczać kocięta? 

U kociąt co prawda nie występuje transmisja pasożytów wewnętrznych przez łożysko od matki do płodów, jednak odrobaczenie w pierwszych tygodniach życia odgrywa ważną rolę. Koty narażone są na inwazję np. glist już w pierwszych godzinach po urodzeniu. Zagrożeniem może być niestety mleko matki. Dodatkowo jaja pasożytów mogą znajdować się w otoczeniu kociaka. Zarobaczone zwierzę będzie chude, wyniszczone i nie będzie poprawnie się rozwijało. Ważna jest więc profilaktyka, już u kotek ciężarnych. Najlepiej odrobaczenie wykonać na 10 dni przed datą porodu. Kotki karmiące powinny również zostać poddane zabiegowi odrobaczenia jednokrotnie podczas okresu karmienia mlekiem równocześnie z pierwszym odrobaczeniem kociąt. Wybór preparatu w obydwu przypadkach powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii, ponieważ nie wszystkie z nich będą nadawały się dla kociąt. Jeżeli chodzi o samego kociaka, to profilaktykę przeciwpasożytniczą zaczyna się od 3 tygodnia życia, następnie co 2 tygodnie do momentu odsadzenia i dalej co miesiąc aż do 6 miesiąca życia kota.

 

Stres u kota - objawy

Odrobaczanie kota wychodzącego

U kotów wychodzących odrobaczanie powinno się odbywać częściej niż w przypadku kotów przebywających tylko w domu. Ryzyko inwazji jest bardzo duże. Badanie kału powinniśmy zlecać do wykonania cztery razy do roku, a decyzję o leczeniu podejmować w zależności od wyniku. Jeśli badanie kału nie jest możliwe tak często, to odrobaczenie profilaktyczne przeciwko nicieniom i tasiemcom należy wykonywać co najmniej cztery razy do roku. Przy małych dzieciach bądź w domu, gdzie znajdują się osoby o obniżonej odporności w zależności od stopnia ryzyka, poleca się wykonywania badania kału czy samego odrobaczania nawet co miesiąc. Taki sam schemat leczenia powinien obowiązywać w hodowli. U zwierząt biorących udział w wystawach stosujemy preparaty dwukrotnie, nie wcześniej niż 4 tygodnie przed zdarzeniem i 2-4 tygodni po.

 

 

Odrobaczanie kota domowego 

Wbrew niektórym opiniom jest ono konieczne, co podkreślają specjaliści z ESCCAP. U kotów niewychodzących również istnieje możliwość zarażenia robakami, głównie za sprawą ludzi czy innych zwierząt znajdujących się w otoczeniu kota, które mają kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Badanie kału lub odrobaczenie powinniśmy wykonywać wtedy 1-2 razy do roku.

 

 

Jak odrobaczać kota? 

Do wyboru mamy np. tabletki lub preparaty typu spot-on. Większość kotów ma dużą trudność z połknięciem tabletki, dlatego dobrym rozwiązaniem są wtedy środki w postaci kropli na pasożyty do aplikowania na skórę zwierzęcia.

 

 

 

Kliknij tu i kup Dronspot dla kota