Kąpanie psa

Jak często można kąpać psa?

Kąpanie psa – czy w ogóle to robić?

 

Osoby, które po raz pierwszy w życiu zdecydowały się przygarnąć pod swój dach czworonożnego przyjaciela, z pewnością mają mnóstwo pytań odnośnie opieki nad nim, między innymi „czy kąpanie psa jest niezbędne?”. W końcu bycie właścicielem żywego stworzenia to ogromna odpowiedzialność. A zwierzęta podobnie jak my, ludzie mają swoje potrzeby, które trzeba im pomóc zapewnić, by prawidłowo rozwijały się i funkcjonowały.

Żywienie, suplementy dla psów, opieka weterynaryjna, spacery i zabawy na świeżym powietrzu oraz higiena psa to absolutna podstawa. Tym razem spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak często powinno się kąpać psa. Okazuje się bowiem, że w tej kwestii wielu z nas czuje się mocno zdezorientowanych i po prostu nie wie co ile kąpać psa.

 

Jak często powinno się kąpać psa?

 

Zanim odpowiemy sobie na pytanie tytułowe artykułu, czyli: „Jak często można kąpać psa?” warto podkreślić, jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry i sierści naszego pupila. W dużej mierze decyduje ona nie tylko o higienie, ale również zdrowiu i kondycji zwierząt. Dlatego kąpanie psa powinno być rutyną i dobrym nawykiem.  Stąd też każdy pies, bez względu na to czy rasowy, czy kundelek, mały czy duży, domowy czy podwórkowy, młody czy stary, aktywny fizycznie czy leniuch – każdy wymaga od nas, abyśmy zadbali o jego czystość. Wszystkie wymienione czynniki mogą za to decydować o tym, jak często powinno się kąpać psa. W związku z tym, nie da się jednoznacznie określić co ile kąpać psa. Na tyle, na ile to możliwe postaramy się jednak podpowiedzieć Państwu w tej kwestii.

 

Co ile kąpać psa?

 

Jak już zostało wspomniane, nie sposób udzielić jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, jak często można kąpać psa, ponieważ jest to zależne od różnych czynników, a przede wszystkim od rodzaju sierści. Zacznijmy może od psów o sierści długiej, puszystej, jedwabistej, typowej dla takich ras, jak york czy maltańczyk. Co ile kąpać psa, który ma taki rodzaj sierści? Otóż, w tym przypadku zaleca się częste kąpiele, a mianowicie raz w tygodniu.

 

Bardzo ważne, by pupila umyć dwa razy w odpowiednim szamponie dla psów – pierwsze mycie ma na celu pozbycie się brudu zalegającego w długiej sierści, drugie – pielęgnację włosa. Prócz tego, konieczne jest dokładne wysuszenie suszarką do włosów przy jednoczesnym rozczesywaniu sierści. A co z psami o krótszej sierści, typu bokser?

 

Jak często powinno się kąpać psa o krótkiej, gładkiej, przylegającej do ciała sierści? W zupełności wystarczą kąpiele raz na miesiąc, ewentualnie, gdy pies jest bardzo aktywny przez co mocno się brudzi częściej. Poza szamponem, w tym przypadku warto zastosować nawilżającą skórę odżywkę.

 

Czy psu potrzebne jest czesanie?

 

Jak postępować z kolei z psami w typie labradora z tzw. podszerstkiem, czyli puchem ukrytym pod warstwą szorstkiej sierści wierzchniej? Tu obowiązują jeszcze inne terminy. Jako, że podszerstek spełnia rolę ochronną (przede wszystkim zabezpiecza przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi) psa nie należy kąpać częściej niż raz na trzy tygodnie. Zdecydowanie częściej zaleca się wyczesywanie odpowiednią szczotką dla psa.