Ile powinien ważyć kot

Ile powinien ważyć kot?

Na opiekunach zwierząt domowych spoczywa ogromny obowiązek. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób, które decydują się przygarnąć pod swój dach kota lub psa, ma dużo pytań odnośnie diety (żywienie i przysmaki dla kota), suplementacji, aktywności fizycznej i zabawy oraz higieny i pielęgnacji kota. Ważne dla nich również jest kiedy można wysterylizować kotkę, czy wykastrować kota. Na pewno bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia mruczków jest waga kota. W związku z tym, każdy właściciel powinien wiedzieć, ile powinien ważyć kot, a także patrząc na niego potrafić ocenić czy nie jest ani za chudy, ani zbyt pulchny. Wobec tego, ile powinien ważyć 3-miesięczny kot i jaka jest prawidłowa waga dorosłego kota?

 

Waga kota

 

Mnóstwo osób, które zdecydowały się na opiekę nad mruczkiem, czy to rasowym, czy też dachowcem zastanawia się ile powinien ważyć kot, a co za tym idzie ile powinien jeść i co powinno składać się na żywienie i przysmaki, którymi nagradzamy zwierzęta domowe. Wielu zadaje pytania o witaminy dla kota i suplementy diety. Otóż, niestety nie sposób wskazać konkretnej wagi kota, która byłaby prawidłową dla wszystkich osobników tego gatunku.

 

Waga kota a wiek

 

W tym przypadku wiele zależy od konkretnej rasy, a także indywidualnych cech i budowy ciała. Oczywiście kluczowy jest też wiek – waga dorosłego kota na pewno będzie znacznie większa niż młodego. A zatem, orientacyjnie ile powinien ważyć 3-miesięczny kot, a także w jaki sposób rozpoznać, że waga dorosłego kota jest w normie?

 

Ile powinien ważyć 3-miesięczny kot?

 

Jak już zostało wspomniane, nie sposób jednoznacznie wskazać, jaka jest prawidłowa waga kota. Przede wszystkim należy rozróżnić co jest normą w przypadku kociąt, natomiast jaka jest właściwa waga dorosłego kota. Zacznijmy może od tego, że wszystkie koty tuż po urodzeniu są maleńkie, ważą jedyne 70 gram, maksymalnie 110 gramów. Natomiast już w pierwszym tygodniu swojego życia podwajają swoją wagę urodzeniową.

 

Około pierwszego miesiąca życia młode powinny z kolei ważyć już między 225 a 450 gramów. A ile powinien ważyć 3-miesięczny kot? Otóż w momencie, w którym najwcześniej można zabrać kocięta od matki do nowego domu, muszą one ważyć średnio 1,3-1,5 kg. Co dzieje się następnie? W jakim tempie w dalszym etapie rosną te zwierzęta i jaką wagę dorosłego kota można uznać za odpowiednią?

 

Waga dorosłego kota

 

Wiemy już ile waży kocię po urodzeniu, a także ile powinien ważyć 3-miesięczny kot. Natomiast jak to jest z dorosłymi osobnikami? Ile powinien ważyć kot, który osiągnął już dojrzałość i przestał rosnąć. Na pewno wiele zależy w tym przypadku od jego rasy, wielkości i budowy. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że optymalną wagą dorosłego kota dachowca jest około 4 – 4,5 kg. Jeśli chodzi o koty rasowe trudno nawet uogólnić.

 

Prawidłowa waga kota

Najlepiej poszukać informacji na temat konkretnej rasy kota. Poza tym, warto pamiętać, że oznakami właściwej wagi kota dla większości ras są:

  • – niewidoczny zarys kości,
  • – łatwo wyczuwalne pod palcami żebra,
  • – harmonijna linia sylwetki,
  • – szerokość klatki piersiowej taka sama, jak szerokość jamy brzusznej,
  • – tułów w kształcie klepsydry.