Higiena jamy ustnej psów, czyli jak dbać o zęby psa?

Każdy z nas powinien myć zęby oraz dbać o higienę jamy ustnej. Tak samo nasi pupile. Obecnie, prawie 80% psów cierpi z powodu chorych zębów i problemów z dziąsłami. Jest na to parę sposobów – od czyszczenia zębów psa szczoteczką aż po gryzaki dentystyczne. Warto zadbać o uzębienie naszego psa od początku jego życia by przez lata mógł się nim cieszyć.

 

Brak odpowiedniej pielęgnacji zębów psa może doprowadzić do trudnych do wyleczenia problemów. Kamień nazębny jest powodem resztek pokarmu oraz bakterii które osadzają się na zębach. Skutkami niedbania o higienę zębów psa może być brzydki zapach z pyska, ból utrudniającymi jedzenie. W najgorszym scenariuszu gdy nie będziemy dbać o zęby czworonoga, zaczną one przedwcześnie wypadać czy też pojawi się paradontoza. Same bakterie które osadzają się na zębach mogą przenieść się wraz ze ślina do organizmu i powodować choroby serca i nerek.

 

Szczotkowanie to podstawa

 

Najważniejszą czynnością jeżeli chodzi o  higienę jamy ustnej u psów jest szczotkowanie. Zęby psa powinniśmy czyścić co 2-3 dni. Istnieją do tego różnego rodzaju szczoteczki czy też nakładki na palec w formie gazika, oczywiście z dodatkiem różnych past. Podkreślając że nie powinno się używać past których używamy na co dzień, ponieważ nasze pasty mają inny skład i w większości przypadków, mają ostry miętowy smak którego psy nie lubią. Częstym wyborem co do szczoteczek dla naszych pupili są takie dwu-głowicowe które mają pochylone ku sobie główki. Samo szczotkowanie może trwać nawet minutę, pod kątem 45° okrężnymi ruchami by włosie szczoteczki dotarło do rowków dziąsłowych.

 

By łatwiej przyzwyczaić naszego czworonoga do szczotkowania zaleca się zastosować rutynę np.: po spacerze, gdy pies jest nieco zmęczony. Dobrze jest też nagradzać psa gdy zapoznajemy go z środkami których będziemy używać – Szczotkowanie powinno się dobrze kojarzyć by  następne razy nie sprawiały problemów.

 

Odpowiednia Dieta

Jedną z najważniejszych rzeczy w dbaniu o zęby naszego psa, jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Twierdzi się że sucha karma którą karmimy pupila, pomaga w odkamienianiu  zębów psa oraz je oczyszcza z resztek jedzenia. Natomiast, niektórzy mówią że nasze psy przegryzają na pół swoje chrupki i je od razu połykają co końcowo nie daje pożądanych efektów – ścierania osadu który jest na zębach. Podawanie tylko mokrej karmy, prowadzi do zwiększenia kłopotów z zębami psa co prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego.

Jeżeli chcemy dostarczyć naszemu psu odpowiednią ilość składników wzmacniających kości i zęby poleca się stosowanie diety BARF, w której pies drogą naturalną, podczas podgryzania kości, czyści swoje zęby z kamienia.

Gryzaki, przysmaki i zabawki

Do diety naszego psa, możemy oczywiście też odrzucić przysmaki. Stworzone zostały one właśnie z myślą o łatwiejszej pielęgnacji zębów psa. Nie są to tylko małe przekąski czy też nagroda. Pomagają w czyszczeniu i dbaniu o to by zęby i dziąsła pupila były w odpowiedniej kondycji. Gryzaki dentystyczne są najłatwiejszą i najskuteczniejszą formą dbania o higienie jamy ustnej psa. Warto wybierać z rozwagą. Wiele przysmaków na rynku są wypełnione chemią oraz cukrem co utrudnia nam zadanie. Podczas wybierania przysmaków radzi się spoglądać na ich skład. Ekstrakt z zielonej herbaty, cynk czy też goździki – będą odpowiednim wyborem jeżeli chodzi o składniki zawarte w gryzakach.

 

Dobrym wyborem będą też te naturalne gryzaki. Rogi wołowe, poroże jelenia czy też suszone mięso lub marchew. Oczywiście nie zapominajmy że każdy taki przysmak to dodatkowe kalorie które trzeba wliczyć w dietę pupila.

Suplementacja i wizyta u lekarza

 

Równie ważne są też wizyty u naszego lekarza weterynarii. Zaleca się raz do roku skorzystać z pomocy weterynarza który jest wstanie sprawdzić czy nasz pies nie cierpi nadmiar kamienia nazębnego czy też innych chorób powiązanych z jamą ustną. Lekarz może zaproponować czyszczenie zębów pod narkozą, lecz pamiętajmy że dla każdego zwierzęcia narkoza jest wielkim obciążeniem. Zapobiegajmy a nie leczmy.

 

Dlatego, oprócz pasty do zębów czy też gryzaków, na rynku można znaleźć mnóstwo produktów poświęconych dbaniu o zęby naszych czworonożnych przyjaciół. Preparaty zwalczające kamień nazębny u psa, które możemy dodawać do pokarmu czy też wody. Należą do nich algi morskie i kaolin. Zmieniają one właściwości śliny która zmniejsza ilość bakterii która znajduje się w jamie ustnej pupila.

 

Algi morskie są dobre w walce z kamieniem nazębnym. Można dostać je już w formie proszku. Pomagają też przy problemach tarczycowych czy też alergii. Kwasy tłuszczowe zawarte w algach są tez polecane jako profilaktyka w wielu schorzeniach, takich jak choroby nowotworowe.

 

Naturalna biała glinka – kaolin. Idealne uzupełnienie żywnościowe dla psów jak i dla kotów. Wspiera trawienie, ułatwia detoksykacje organizmu i łagodzi podrażnienie jelit i skóry.