Dysplazja u psów

Niestety schorzenia stawów na czele z dysplazją u psów to dość powszechny problem w przypadku tych zwierząt. Stąd też każdy właściciel powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat psiej anatomii, a także wiedzieć co to jest dysplazja u psów i jakie są objawy dysplazji u psów. Choć sporo się mówi na ten temat, gdy przychodzi co do czego, często nawet nie wiemy czy dysplazja u psa jest uleczalna i czy możemy cokolwiek zrobić, aby zahamować jej postęp.

Co to jest dysplazja u psów?

Dysplazja u psów niewątpliwie jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi przychodzi się mierzyć tym zwierzętom. Planując zakup/adopcję psa lub mając pod swoją opieką szczeniaka, z pewnością warto mieć świadomość co to jest dysplazja u psów i na czym polega. Otóż dysplazją nazywamy rozluźnienie struktur stawowych. U psów dysplazją najczęściej objęte są stawy biodrowe i łokciowe. W przypadku stawu biodrowego zazwyczaj mamy do czynienia z nieprawidłowo budową (spłyceniem) panewki stawowej, przez co nie jest ona w stanie utrzymać głowy kości udowej. W efekcie kość zostaje nadwichnięta. Poza tym, dość częstym problem jest sama głowa kości udowej, która to przybiera nieprawidłowy kształt, co z kolei powoduje kolejno tarcie między kośćmi, stan zapalny i zmiany wytwórcze. Psy od samego początku odczuwają dyskomfort, zwłaszcza, gdy z czasem kończyna staje się sztywna. Wówczas zwierzęta starają się dodatkowo jej nie nadwyrężać, a więc niewiele się ruszają, w konsekwencji czego zaczynają przybierać na wadze. Stąd też tak istotne, aby potrafić jak najwcześniej rozpoznać dysplazję u psów. Jakie są więc objawy dysplazji u psa i jak sobie z nią radzić? Czy dysplazja u psa jest uleczalna?

Objawy dysplazji u psa

Jeśli chodzi o dysplazję u psów trzeba wiedzieć, że może się ona pojawić właściwie w każdym wieku, zarówno u szczeniaków, jak i u psów seniorów. Typowymi objawami dysplazji u psa młodego (zwykle między 3 a 12 miesiącem życia) są: nieoczekiwany spadek aktywności fizycznej, wyraźna niechęć do spacerów i zabaw, trudności ze wstawaniem na nogi oraz dość dziwaczny, chwiejny sposób poruszania się przypominający królicze skoki. U psów starszych dodatkowo (poza wymienionymi już) pojawiają się jeszcze inne, charakterystyczne objawy dysplazji u psa: jedno- lub dwustronna kulawizna, krepitacja (słyszalne trzeszczenie stawu), a także zanik mięśni ud i pośladków przy jednoczesnym rozroście mięśni kończyn piersiowych. Natomiast czy dysplazja u psa jest uleczalna?

Wszystkie nasze produkty dla psów znajdziesz w kategorii Pies.

Czy dysplazja u psa jest uleczalna?

Prawda jest taka, że każda osoba zatroskana o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela najbardziej chce wiedzieć nie co to jest dysplazja u psów i jakie są objawy dysplazji u psa, lecz czy dysplazja u psa jest uleczalna. Na szczęście tak! Leczenie zachowawcze polega na kontroli masy ciała oraz stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Prócz tego weterynarze nierzadko przepisują leki, zlecają laseroterapię czy nawet fizykoterapię. Możliwe jest również leczenie chirurgiczne (oczywiście w zależności od konkretnych zmian w obrębie stawów).