Dlaczego oczy kota świecą w nocy

Dlaczego oczy kota świecą w nocy?

Koty, z czym zgodzą się przede wszystkim ich miłośnicy, to zwierzęta wyjątkowe. Inteligentne, uparte, lubiące chodzić własnymi ścieżkami, często bywają wręcz zadziorne. Z drugiej strony wiele z nich uwielbia towarzystwo człowieka i tylko czeka, aż ktoś wreszcie weźmie je na kolana i będzie w nieskończoność głaskać. Dużą zaletą kotów jest też to, że są bardzo samodzielne. W związku z tym doskonale radzą sobie w różnych sytuacjach.

 

Jeśli tylko przygotujemy swojemu pupilowi zapas świeżej wody i karmę dla kotów oraz czystą kuwetę dla kota, bez obaw możemy zostawić go na cały dzień (a nawet nieco dłużej) samego w domu. Poza tym, w przeciwieństwie do „widzących” świat nosem psów, koty słyną z doskonałego wzroku. Wzrok kociaków nie zawodzi ich nawet po zmroku. Jak to możliwe, że oczy kota w nocy widzą tak dobrze? Czy ma to jakiś związek z charakterystycznym świeceniem się? Dlaczego kocie oczy świecą w ciemności? Najwyższa pora odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje wszystkich wielbicieli mruczków! Wyjaśniamy dlaczego oczy kota świecą w nocy!

 

Oczy kota w nocy

 

W porównaniu do ludzkich, oczy kota w nocy radzą sobie zdecydowanie lepiej. Wszystko dzięki temu, że narząd wzroku tych zwierząt ma szersze pole widzenia (200 stopni), a także znacznie większą ilość pręcików na siatkówce. Dodatkowo, kocie oczy, między blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych posiadają specjalną błonę odbijającą światło. Jest ona zbudowana z komórek zawierających kryształy guaniny.

 

Fachowa nazwa tej błony to tapetum lucidum. Jej działanie można natomiast porównać do zjawiska, jakie wywołują światła padające w nocy na odblaskowy materiał. Gdy wiązka światła (np. księżyca) pada na oczy mruczka, tapetum lucidum odbijając światło sprawia, że oczy świecą się niczym odblaskowa, srebrzysta lub złocista powłoka. Jednak, czy to jedyne wytłumaczenie tego, dlaczego kocie oczy świecą się w ciemności?

 

Dlaczego kocie oczy świecą w ciemności?

 

Wytłumaczeniem tego, dlaczego oczy kota świecą w nocy jest tapetum lucidum, czyli specjalna błona, która odbija padające na oczy kota w nocy wiązki światła. Co ciekawe, odblaskowa powłoka zlokalizowana pomiędzy blaszką naczyniową. Blaszka naczyń włosowatych jest typowa dla wszystkich zwierząt polujących w nocy. Za jej sprawą nocni łowcy (spośród których wielu zostało udomowionych, w związku z czym wcale nie muszą już w skrytości polować) widzą po zmroku zdecydowanie lepiej. Koty z natury są oczywiście drapieżnikami, więc podobnie, jak ich „przyjaciele po fachu” również mają oczy wyposażone w tapetum lucidum.

 

Oczy kota świecą w nocy, ponieważ…

 

… koty to stworzenia magiczne. Oczywiście nie jest to prawdą. Tajemnica świecących oczu kotów w nocy została przed laty rozwikłana przez naukowców, którzy znaleźli konkretną przyczynę efektu błyszczących kocich oczu. Niemniej, wciąż przy różnych próbach wyjaśnienie dlaczego oczy kota świecą w nocy, pojawiają się wzmianki o dawnych wierzeniach. I rzeczywiście, niegdyś powodów świecących na żółto, srebrno bądź czerwono (np. u kotów syjamskich) oczu kotów w nocy upatrywano w tym, że w zwierzętach tych drzemie jakaś wyjątkowa energia i niesłychana mądrość.

 

Inni natomiast kotów się bali. Sądzili, że ich świecące oczy świadczą o tym, że są one uosobieniem złych demonów, a nawet wcieleniem diabła. Naturalnie, nic z tych rzeczy nie jest prawdą. Oczy kota świecą w nocy, ponieważ są wyposażone w odbijającą wiązki światła błonę tapetum lucidum.