Czym karmić psa z cukrzycą

Czym karmić psa z cukrzycą?

Nie tylko my, ludzie miewamy problemy z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi. Również naszym czworonożnym przyjaciołom zdarza się chorować na cukrzycę. W przypadku psów zawsze jest to niedobór insuliny oraz hiperglikemia, czyli przewlekły stan wysokiego stężenia glukozy we krwi.

 

Do podstawowych symptomów tej choroby zaliczamy:

 

  • – wzmożony apetyt przy jednoczesnym spadku wagi (pies dużo je, ale nie tyje nadmiernie),
  • – nadmierne pragnienie (pies pije bardzo dużo wody),
  • – częste oddawanie moczu.

 

Jeśli zaobserwujemy takie objawy u swojego pupila, powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza. Jeżeli nasze obawy potwierdzą się, musimy dołożyć wszelkich starań, by dobrze zbilansować dietę psa chorego na cukrzycę. Podpowiadamy, czym karmić psa z cukrzycą!

 

Dieta psa chorego na cukrzycę –  czy można podawać przysmaki dla psa z cukrzycą?

 

Podstawowym pytaniem, jakie musi zadać sobie każdy właściciel zwierzęcia, u którego zdiagnozowano cukrzycę to jak zbilansować jadłospis i czym karmić psa z cukrzycą. Jako, że dieta odgrywa w tym przypadku kluczową rolę w leczeniu choroby, musimy doskonale wiedzieć co może jeść pies z cukrzycą, a czego należy unikać. Trzeba zapytać weterynarza jakie przysmaki dla psa z cukrzyca można kupić i podawać bez ryzyka powikłań. Nie należy na własną rękę bilansować i układać diety, gdyż można psu zrobić krzywdę.

 

Ile razy dziennie karmić psa z cukrzycą?

 

Równie istotne w diecie psa chorego na cukrzycę jest porcjowanie. Ilość posiłków w ciągu dnia musi być uzależniona od ilości dawek insuliny. Dla przykładu, jeśli pies dostaje insulinę dwa razy dziennie, wówczas i karmę trzeba mu podawać dwa razy w ciągu dnia – zawsze około 20 min przed jedzeniem. Trzeba przy tym pilnować, by pies nie podjadał pomiędzy posiłkami. Dobrze, by każda racja żywieniowa miała stałą wartość energetyczną i składała się w 25% z wysokiej jakości białka, w 15% z błonnika i w 10% ze zdrowych tłuszczy. Reszta to węglowodany, które regulują poziom glukozy we krwi.

 

Co może jeść pies z cukrzycą?

 

Wiemy już od jakich czynników należy uzależnić dietę psa chorego na cukrzycę. Wobec tego co może jeść pies z cukrzycą? Według wymienionej powyżej procentowej zawartości poszczególnych składników odżywczych, posiłki psa z cukrzycą powinny składać się z: mięsa, nabiału, jajek, kukurydzy, otrębów pszennych, warzyw strączkowych, oliwy z oliwek oraz kasz, makaronów razowych i pełnych ziaren zbóż. Samodzielne skomponowanie takiego jadłospisu dla wielu może być dość problematyczne. Lepsze jest sięgnięcie po specjalistyczną karmę dla psa z cukrzycą.

 

Co dawać jeść psu z cukrzycą?

 

Czym karmić psa z cukrzycą, gdy nie mamy czasu/nie potrafimy przygotować mu pełnowartościowych posiłków dostosowanych do wymagań choroby? Najlepszą opcją są karmy weterynaryjne dla psów chorych na cukrzycę, które prócz wymienionych składników są również źródłem wspomagających leczenie cukrzycy chromu i cynku. Warto wzbogaci ć dietę pupila także o suplementy i tabletki na trawienie dla psa.