Czy pies musi mieć kaganiec?

Czy pies musi mieć kaganiec? To pytanie nurtuje wielu, szczególnie świeżo upieczonych właścicieli czworonogów. O ile zakup obroży/szelek i smyczy wydaje się oczywisty, przychodzi nam zupełnie naturalnie, o tyle z kagańcem sprawa ma się tak, że każdy zaczyna już się zastanawiać czy rzeczywiście jest on konieczny. Powiedzmy sobie szczerze – kaganiec nie kojarzy się z niczym przyjemnym, wręcz przeciwnie. Nic więc dziwnego, że nikt z nas nie chce go dla swojego pupila. Z drugiej strony nachodzi nas refleksja co do przepisów dotyczących kagańca dla psa. Co w tym temacie stanowi prawo? Czy możemy zostać ukarani za brak kagańca dla psa? Czy i jeśli tak to kiedy pies musi mieć kaganiec? Sprawdźmy!

Przepisy dotyczące kagańca dla psa

To, czy pies musi mieć kaganiec od zawsze budziło sporo pytań, wątpliwości, zastrzeżeń. I rzeczywiście, przepisy są dość niejednoznaczne. Okazuje się bowiem, że właściwie jedyny zapis, jaki znajdziemy w przepisach ogólnokrajowych brzmi mniej więcej tak: „właściciel jest obowiązany trzymać psa w taki sposób, by zachować nad nim kontrolę”. Nie ma tu więc nic ani na temat kagańca, ani nawet smyczy. Tu pojawia się jednak pewne „ale”. Otóż funkcjonują jeszcze gminne regulacje i przepisy dotyczące kagańca dla psa. I tak też w blisko 2,5 tys. gmin w Polsce rzeczywiście obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu. Dlatego, jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność co do tego, czy pies musi mieć kaganiec, czy też nie, najlepiej zajrzeć do kodeksów i regulaminów obowiązując w gminie, w której mieszkamy.

Kiedy pies musi mieć kaganiec?

Wiemy już, że aby sprawdzić czy pies musi mieć kaganiec podczas spaceru musimy zajrzeć do lokalnych przepisów. Czy to jednak na tyle w temacie? Co poza wymienionymi sytuacjami i niuansami? Kiedy pies musi mieć kaganiec i nic nie jest w stanie nas usprawiedliwić w sytuacji, gdy go nie ma? Jako właściciele czworonożnych pupili powinniśmy wiedzieć, że niezależnie od gminy, tzn. w całym kraju obowiązuje przepis, że pies w czasie transportu komunikacją miejską zawsze musi mieć na sobie kaganiec.