Czesanie kota

Czesanie kota – czy jest konieczne i jak robić to prawidłowo?

Nie bez przyczyny koty uchodzą za zwierzęta bardzo samodzielne i czyste. Rzeczywiście, w dużej mierze potrafią same o siebie zadbać. Najlepszym na to dowodem jest to, że bardzo dbają o swoje futro, regularnie myjąc je specjalnie przystosowanym ku temu językiem o szorstkiej powierzchni. Dzięki temu kota nie trzeba kąpać tak często, jak psa, zwłaszcza jeśli nie wychodzi na zewnątrz.

 

Niemniej, warto raz na jakiś czas wspomóc milusińskiego w zabiegach pielęgnacyjnych, aby jego sierść była zdrowa i piękna. Zresztą w sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy niemały asortyment akcesoriów do tego przeznaczonych, w tym grzebienie, zgrzebła. Czesanie kota przy ich użyciu rzeczywiście wychodzi na korzyść. Wobec tego, czym czesać kota? Jakie znaczenie ma to, jakiego gadżetu w tym celu użyjemy? Jak dbać o sierść kota? Wreszcie jak często czesać kota? Prezentujemy najważniejsze informacje na temat czesania kota!

 

Wyczesywanie kota

 

Zanim wyjaśnimy jak czesać kota, jak często to robić i czym czesać kota warto ustalić czy faktycznie jest to konieczne i jeśli tak – co daje wyczesywanie kota. Otóż, każdy, kto ma lub kiedykolwiek miał kota, z pewnością zgodzi się, że pod pewnymi względami mieszkanie z tym zwierzęciem pod jednym dachem potrafi być dość uporczywe. Otóż koty bardzo gubią sierść, zwłaszcza jesienią. Na szczęście w dużym stopniu problem ten rozwiązuje właśnie regularne czesanie kota.

 

Czesanie kota

 

Dzięki takiemu zabiegowi wyczesujemy obumarłą sierść, co pozwala zmniejszyć ilość wszechobecnych kocich włosów (na podłogach, meblach, ubraniach), ale też poprawia ogólną kondycję sierści mruczka, ponieważ na miejscu martwych włosów wyrastają nowe, mocne, lśniące. Kolejną bardzo istotną zaletą wyczesywania kota jest zapobieganie kulom włosowym, czyli zbitym w kłębki włosom zalegającym w przełyku zwierzęcia. Stąd też naprawdę warto zaopatrzyć się w odpowiednie grzebienie, zgrzebła – czesanie kota, jak widać, pozwala zapobiec wielu problemom. W takim razie w jaki sposób, czym i jak często czesać kota?

 

Jak i czym czesać kota?

 

Wiele osób, które do tej pory albo nie praktykowało wyczesywania kota, albo dopiero co przygarnęło pod swój dach mruczka, zastanawia się jak czesać kota. Otóż, nie bez znaczenia jest to, po jakie akcesorium sięgniemy. Wyboru odpowiedniego należy natomiast dokonać w oparciu o rodzaj sierści zwierzęcia. Do większości rodzajów sierści nadają się szczotki o elastycznych końcach.

 

Do czesania kotów krótkowłosych godne polecania się też gumowe rękawice. Nieco więcej gadżetów potrzebować będą natomiast właściciele kotów długowłosych. Do okiełznania ich sierści przyda się grzebień (do rozczesywania najdłuższych, splątanych kosmyków) oraz szczotka lub zgrzebło, czyli furminator (specjalistyczna szczotka z plastikowym lub metalowym uchwytem i odpowiednio wyprofilowanymi ząbkami) do wyczesywania kociego podszerstka. Zresztą furminator to dobre narzędzie również do wyczesywania kotów o krótkiej sierści. Natomiast, jak często czesać kota?

 

Jak często czesać kota?

 

Poza doborem odpowiednich akcesoriów do wyczesywania kota, istotna jest częstotliwość takich zabiegów. Jak często czesać kota, by jego sierść zawsze była miękka i lśniąca? Po raz kolejny, wiele zależy od rodzaju sierści. Mniej wymagająca jest oczywiście sierść krótka. Koty krótkowłose wystarczy czesać raz, ewentualnie dwa razy w tygodniu.

 

Częściej powinno się natomiast przeprowadzać czesanie kota długowłosego, bo co kilka, a nawet co dwa dni. Zwykle koty należy wyczesywać częściej w okresie wzmożonego linienia, czyli jesienią. Koty długowłose można poddawać też strzyżeniu w profesjonalnych zakładach groomerskich. Strzyżenie kota to dość delikatny zabieg, więc należy mieć pewną rękę i odpowiednie do tego maszynki. Po zabiegu warto zastosować dedykowane odżywki do sierści kota, wówczas efekt widoczny będzie dłużej.