Co to jest BARF

Co to jest BARF?

Dieta odgrywa ogromnie istotną rolę zarówno w życiu ludzi, jak i zwierząt. W związku z tym, jako opiekunowie musimy zadbać o prawidłowe żywienie psów. Jako, że codzienny jadłospis decyduje o ich ogólnej kondycji i samopoczuciu, musimy pamiętać, że odpowiedzialność za zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół w zdecydowanej mierze zależy od nas. A niestety, ustalenie właściwego menu i wybranie odpowiedniej karmy, biorąc pod uwagę jak wiele różnych dostępnych jest współcześnie na rynku, to twardy orzech do zgryzienia. Jednakże, jeśli faktycznie zależy nam na naszych pupilach, nie można się zrażać, zamiast tego warto podejść do tematu na spokojnie i dokładnie przeanalizować różne rozwiązania. Nie powinniśmy przy tym pomijać żywienia metodą BARF – obecnie jednego z popularniejszych sposobów. Wobec tego, co to jest BARF i czym karma dla psa BARF różni się od wszystkich pozostałych? Jakie są korzyści stosowania tej metody żywienia zwierząt domowych? Jaki powinien być skład diety BARF?

 

Żywienie metodą BARF

Co to jest BARF? Na czym polega żywienie tą metodą? Co właściwie oznacza „BARF”? Otóż, jest to skrót od „Biologically Appropriate Raw Food”, co w języku polskim można przetłumaczyć na biologicznie odpowiednia surowa dieta. Powstała ona w odniesieniu do pierwotnej diety psów – mięsożerców i drapieżców. W związku z tym, BARF to swego rodzaju powrót do korzeni. Stąd też w skład diety wchodzą głównie produkty surowe. Co dokładnie zawiera taka karma dla psa? Jak właściwie zbilansować żywienie metodą BARF?

Skład diety BARF

Bez wątpienia żywienie metodą BARF, tuż po tym, jak światu zaprezentowano tę dietę wzbudzało sporo kontrowersji. Jednak po latach, ku zaskoczeniu wielu osób karmy dla psa BARF cieszą bardzo dużą popularnością. Jednakże, aby dokładnie zrozumieć co to jest BARF, trzeba pojąć jak istotny jest właściwie zbilansowany skład diety BARF. Jak już zostało wspomniane, jest to jadłospis oparty na produktach surowych, głównie surowym, świeżym mięsie i mięsie z kością oraz uzupełniany o istotne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierząt – warzywa, owoce, jaja, a także suplementy. Co istotne, psu nie wolno podawać tylko jednego rodzaju mięsa (mogłoby to doprowadzić do poważnych niedoborów), natomiast składniki pochodzenia roślinnego nie powinny przekraczać 20% dziennego spożycia. Natomiast, jakie są korzyści ze stosowania karmy dla psa BARF?

 

Karma dla psa BARF – czy warto?

Nie da się ukryć, że żywienie metodą BARF, zwłaszcza początkowo, tj. po opracowaniu i zaprezentowaniu światu wzbudzało sporo kontrowersji. Oczywiście i dziś, obok licznego grona zwolenników, jest też wielu przeciwników. Zarówno jedni, jak i drudzy muszą zgodzić się z tym, że dzięki karmie dla psa BARF, zwłaszcza po dłuższym jej stosowaniu, zwierzęta uspokajają się, ich sierść zyskuje piękny, naturalny połysk, zęby są mocne i zdrowe, a wzrok w doskonałej kondycji.

 

Odpowiednie zbilansowanie diety psa

Ponadto, żywienie metodą BARF o czym przekonało się już gro właścicieli czworonogów stosujących u nich surową dietę, pozwala uporać się, a przynajmniej zahamować postęp różnego rodzaju chorób i schorzeń. Warunek jest jeden – właściwie zbilansowanie.