Alergia pokarmowa u psa

Alergia pokarmowa u psa

Nietolerancje pokarmowe na różnego rodzaju produkty zdarzają się nie tylko u nas, ludzi, ale również u naszych czworonożnych pupili. Alergia pokarmowa u psa niestety jest dość trudna do zdiagnozowania, ponieważ reakcja na alergen nie zawsze występuje bezpośrednio po jego spożyciu. Poza tym, zwierzętom często szkodzą popularne składniki karm dla psów, a objawy nietolerancji pokarmowej u psa przeważnie utrzymują się przez długi okres czasu.

 

Jednak, jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia, nie powinniśmy się poddawać. Zróbmy wszystko, by rozwikłać zagadkę złego samopoczucia i dolegliwych symptomów u naszego pupila. Tym bardziej, że w większości przypadków, kiedy już będziemy wiedzieli co jest przyczyną problemu, wystarczy wprowadzić dietę eliminacyjną u psa. Zatem, jak przejawia się alergia pokarmowa i co najczęściej uczula psa?

 

Objawy nietolerancji pokarmowej u psa

 

Nietolerancja czy też alergia pokarmowa u psa to prawdziwe utrapienie dla naszych czworonożnych podopiecznych. Co prawda trudno postawić jednoznaczną diagnozę, ustalić co konkretnie jest przyczyną problemu, za to objawów nietolerancji pokarmowej u psa nie sposób nie zauważyć. Typowym przejawem, który może świadczyć właśnie o alergii na jakiś produkt spożywczy jest świąd, który zwierzęta znoszą z ogromnym trudem.

 

Psy wprost nie mogą nad sobą zapanować, nieustannie się drapią, liżą, ocierają o ściany i meble. Nierzadko prowadzi to do ran na ich ciele i wydrapanych placków sierści (miejscowego wyłysienia). Poza tym, sierść traci swój naturalny połysk, staje się matowa, czasem pojawia się też łupież u psa. Częstym objawem nietolerancji pokarmowej u psa są również problemy z uszami. Wyraźne zaczerwienienie, wzmożone wydzielanie woskowiny i przykry zapach. W większości przypadków skórnym symptomom alergii pokarmowej u psa niestety towarzyszą kłopoty jelitowo-żołądkowe (biegunka, wymioty). Natomiast, co najczęściej uczula psa i na czym polega dieta eliminacyjna u psa?

 

Co najczęściej uczula psa?

 

Jeśli naszemu pupilowi coś dolega – cierpi na świąd, ma problemy jelitowo-żołądkowe, a my nie jesteśmy pewni, jaka może być tego przyczyna, powinniśmy przyjrzeć się objawom nietolerancji pokarmowej u psa i poszukać informacji na temat tego, co najczęściej uczula psa. Rzeczywiście coraz więcej zwierząt domowych boryka się z tego typu dolegliwościami.

 

Tymczasem, uporczywą reakcję alergiczną mogą wywoływać popularne produkty dodawane do karm, przede wszystkim:

  • – jaja,
  • – ryby,
  • – ryż,
  • – soja,
  • – ziemniaki,
  • – drób,
  • – jagnięcina,
  • – wieprzowina
  • – i wołowina.

 

Zwykle psom szkodzi też gluten, czyli białko takich zbóż, jak pszenica, żyto, jęczmień, owies. Jedyną skuteczną metodą w przypadku alergii pokarmowej u psa jest dieta eliminacyjna. U psa, zresztą tak samo, jak i u ludzi oznacza to wykluczenie z żywienia produktu będącego alergenem.

 

Dieta eliminacyjna u psa

Nieleczona lub po prostu niezdiagnozowana alergia pokarmowa u psa niestety pociąga za sobą nieprzyjemne objawy. Nietolerancja pokarmowa u psa ostatecznie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego nie możemy ignorować jej symptomów.

 

Każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę z tego, że alergie występują również u zwierząt, a także wiedzieć co najczęściej uczula psa. Jeśli już uda nam się dojść do tego, co szkodzi naszemu czworonożnemu przyjacielowi, powinniśmy czym prędzej wdrożyć dietę eliminacyjną (u psa można zresztą w ten sposób, poprzez eliminowanie z diety poszczególnych składników ustalić, co wywołuje niepożądaną reakcję).

Współcześni producenci oferują specjalistyczne karmy dla psa alergika oraz karmy weterynaryjne dla psa z alergią na konkretny składnik.